A többezer éves hagyománnyal bíró tojásdíszítés feltehetően úgy vált a húsvét részévé, hogy a keresztények átvették a perzsák tavaszi napéjegyenlőséghez kötődő tojásdíszítő szokásait. A világban leginkább a kelet-európai régióban maradt fent ez a tradíció.
Horváth-Gazsó Adrienn művésztanár, a négytagú tojás-zsűri tagja elmondta, hogy az esemény az újkígyósi Nagycsaládos Egyesület kezdeményezése volt, majd később más civil szervezetek is bekapcsolódtak a szervezésbe. Kiemelte, hogy a kiállítás a tojásdekorálás fajtáinak széles skáláját vonultatja fel. Sokan modern technikákat, új ötleteket vittek a díszítésbe, de fellelhetőek a hagyományos, népi motívummal ellátott tojások is.
Szabadkainé Harangozó Ildikó a lányával Grétával közösen készült a versenyre, melyen első helyezést értek el. Mint mondta, a családjukban is hagyomány a tojásdíszítés, ahogyan a húsvéti ünnepkör egyéb hagyományait is őrzik. A versenyző hozzátette, hogy korábban újszerű technikákkal dolgoztak, most viszont visszatértek a hagyományokhoz, így például a dekupázsolást felváltotta a viaszolás és maratás.
Az újkígyósi Petőfi Művelődési Házban még egy hétig tekinthető meg a tojáskiállítás.