A Kenderföldek Egyesület és a Téglagyár és Iparvasút-történeti Egyesület már év eleje óta egyeztetett arról, hogy létrehozza a nyílt napot. Az utóbbi egyesületnek van egy gyűjteménye, amely évek óta bővül és a csabai téglagyártás, illetve az iparvasút relikviáiból áll. A Téglagyár- és Iparvasút-történeti Egyesület elnöke kérdésükre elmondta, hogy vasutas családból származik, gyerekkorában az összes kisnyomtávú vasutat végigjárta. Józsa István Soma hozzátette: az édesapja a téglagyár területén kezdett el dolgozni, ahol elhagyatva állt 50 méter pálya, kocsik és forgatókorong.
– A 10. születésnapomra megkaptam a forgatókorongot és két kocsit, valamint az 50 méter sínpárt. Családi összefogással épült egy egyenes szakasz és egy kocsiszín. Tinédzser koromban csináltam egy honlapot, majd megismertem Erky-Nagy Dánielt, aki ma már Közlekedési Múzeumnál restaurátor. Közösen elindultunk egy úton, most pedig már több, mint tizen vagyunk a társaságban és minden hónapban egy hétvégén karbantartjuk és bővítjük a gyűjteményt. Már több, mint száz járművünk van. Szeretnénk egy olyan helyet találni, ahol ez a gyűjtemény a nagyközönség számára is látható lenne – fogalmazott.
A Kenderföldek Egyesület elnöke elmondta, hogy most a látogatók betekintést nyerhetnek abba, hogy a jövőben a bányatavak környékén mit szeretnének bemutatni. Csicsely Gergő kiemelte: a tavak szorosan kapcsolódnak a téglagyárhoz, mivel ott bányaművelés folyt, amit behálozott egy nagy iparvasút.
– A területen van egy kisvasútpálya, működő mozdonyok, csillekocsik és olyan kocsik, amelyeket átalakítottak annak érdekében, hogy utazni lehessen rajtuk – hangsúlyozta.
Dr. Duray Balázs, az egyesület tagja aláhúzta: egy magyar-román határon átnyúló pályázati lehetőségnek köszönhetően kiállító- és bemutatóhelyet hoznának létre a már bezárt, önkormányzati tulajdonú Matróz kocsmában mellette.
– Az épületben állandó kiállítást, kávézót és közösségi házat alakítanánk ki. Mellette nem lenne elképzelhetetlen egy kisvasúti pálya sem. A Kacsás tó területén az élővilággal kapcsolatos tanösvényt hoznánk létre. A városi lakosság környezetbarát, fenntartható és rekrációs központja lenne, amely a turisztika számára is jól hasznosítható. A napokban írják ki az pályázatot, a Békéscsabai Városfejlesztési Kft.-vel a háttérben már zajlik az egyeztetés és a tervezés – fogalmazott.