A Győrött rendezett, 56. Kazinczy-verseny Kárpát-medencei, háromnapos országos verseny döntőjében a közgés Németh Regina Kazinczy-éremet kapott. A 48 résztvevő közül a helyezési szám megadása nélkül 15-en nyerték el az elismerést, amit egy diák csak egyszer kaphat meg.
– Már tavaly is bekerültem az országos döntőbe – meséli –, de akkor a pandémia miatt minden sokkal nehezebb volt, hiszen az összes feladatot online kellett teljesíteni. 2021-ben „csak” az Anyanyelvápolók Szövetségének díjában részesültem. Noha Szilágyi László tanár úr – a felkészítőm – szerint az az elismerés már a Kazinczy-érem előszobája.
Az országos döntő három részből állt. Az elsőben Regina egy szabadon választott szöveget – Nyiri Péter: Miért jó, miért hasznos a kézírás – adott elő. A második feladatban – ami írásbeli volt – egy pár mondatos szöveget kellett egy bizonyos jelrendszer szerint „megszólaltatni”, többek között mit/hol/hogyan hangsúlyozunk, hol tartanánk szünetet stb.
– A harmadik etapban egy számukra korábban nem ismert írást kaptak a versenyzők – folytatja –, amelyre negyedórányi felkészülési idő volt, majd utána a közönség és zsűri előtt kellett felolvasni.
A verseny érdekesége, hogy Regina mindhárom szövegének Nyiri Péter volt a szerzője.
A bíráló bizottság tagjai között Kerekes Barnabás, a Magyar Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke, Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, Bordi András Kazinczy-díjas rádióbemondó, illetve Kazinczy-díjas tanárok voltak.
(Szilágyi László 2022-ben Békéscsaba Kiváló Pedagógusa címet vett át az önkormányzattól.)