Először egy kis púder: a fürdővárosi intézménynek február 29-éig, azaz tegnapig élt egy rendkívüli jófejsége: minden Békés megyei lakos 50 százalékos kedvezménnyel látogathatta a programjait. (Tudom, időben szólok. Hehe.)
Kovácsműhely 1. – a lovagteremben. Először is Kovács Attila, a leggyulaibb csabai tárlatvezető egy jó 30 percben mesélte, mesélte, s csak mesélte a Gyulai vár legutóbbi 617 éves történetét (bővebben: ITT!).
Elmondása szerint 1566-ban, Kerecsényi László várkapitány és jó kétezer fős várvédői, nagyjából 30–32 ezer ostromlóval szemben állták a sarat – jó két hónapig. Hőstettük akár az egri társaikkal egyenértékű is lehet(ne). Hozzáfűzte, csak kár, hogy Gyulának nem volt egy Gárdonyija.
Majdan a várudvarban elkezdődött a solymász- és héjabemutató plusz egy kisbagollyal. Az utóbbi nagyon didergett és fáradt volt, mert állítólag egész éjjel randalírozott. Amúgy milyen érdekes, ha az ember közelségében bárhol feltűnik egy kis cukiság, nyomban elcsordul a szíve.
Miközben a kisebb fiúnk fantáziáját leginkább a kínzókamrák csábító sötétsége és az ahhoz kapcsolódó realitása hozta lázba. A karóbahúzáson, a kalodán, a szemkiszúráson, satöbbin kívül a fájdalmakról beszélő falakra az is ki volt függesztve például, hogy „64 pálcza ütésre és egyesztendőnyi rabságra” számíthatott az, aki pusztán haszonszerzés céljából elkötött egy tehenet.
Azonfelül egy másik szoba vitrinjében épp Balázs Csongornak, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház művészének, a 10 centis, 3D-s hologramja újságolta el, hogy milyen nyersanyagokat használtak fel a várat körbeölelő kerítés felállításához.
Kovácsműhely 2. – Árgyelán János kovácsmester is népszerű etapja a napi programfolyamnak; ám a „középkori gúnyapróba-szoba”, ahol még lúdtollal is írhattunk, szintén elrabolt tőlünk egy jó fél órát.
Ahhoz képest, hogy amikor jó húsz éve jártam utoljára a várban, kábé három helyiségbe lehetett bemenni, amelyben kopott ágyúgolyókat, ágyúkat, puskákat, láthattunk; most meg vagy hatszor annyiba, ahol a kor legmodernebb high-tech eszközei kerekítik ki a vár sokszögtörténelmét.
Bámulatos, hol tart már a tudomány.
Kedves Édesanya! Köszönjük, hogy...