„Kár, hogy Gyulának nem volt egy Gárdonyija”

2020. március 1. 18:31 | Such Tamás

Hogy is szól a mondás? Az (okos) ember tovább lát az orránál. S persze próbálkozunk, akár a nyúlon túl is, de… Milyen szomorú az, hogy szinte jobban ismerjük a világot, mint a szomszédot (ami azért egy jó nagy maszlag). Például nekem 17 év kellett ahhoz, hogy a családommal bevegyük a Gyulai várat.

Először egy kis púder: a fürdővárosi intézménynek február 29-éig, azaz tegnapig élt egy rendkívüli jófejsége: minden Békés megyei lakos 50 százalékos kedvezménnyel látogathatta a programjait. (Tudom, időben szólok. Hehe.)

 

Gyulai vár

Kovács Attila, a leggyulaibb csabai

 

Kovácsműhely 1. – a lovagteremben. Először is Kovács Attila, a leggyulaibb csabai tárlatvezető egy jó 30 percben mesélte, mesélte, s csak mesélte a Gyulai vár legutóbbi 617 éves történetét (bővebben: ITT!).

Elmondása szerint 1566-ban, Kerecsényi László várkapitány és jó kétezer fős várvédői, nagyjából 30–32 ezer ostromlóval szemben állták a sarat – jó két hónapig. Hőstettük akár az egri társaikkal egyenértékű is lehet(ne). Hozzáfűzte, csak kár, hogy Gyulának nem volt egy Gárdonyija.

 

Gyulai vár

Bagoly baba

 

Majdan a várudvarban elkezdődött a solymász- és héjabemutató plusz egy kisbagollyal. Az utóbbi nagyon didergett és fáradt volt, mert állítólag egész éjjel randalírozott. Amúgy milyen érdekes, ha az ember közelségében bárhol feltűnik egy kis cukiság, nyomban elcsordul a szíve.

Miközben a kisebb fiúnk fantáziáját leginkább a kínzókamrák csábító sötétsége és az ahhoz kapcsolódó realitása hozta lázba. A karóbahúzáson, a kalodán, a szemkiszúráson, satöbbin kívül a fájdalmakról beszélő falakra az is ki volt függesztve például, hogy „64 pálcza ütésre és egyesztendőnyi rabságra” számíthatott az, aki pusztán haszonszerzés céljából elkötött egy tehenet.

 

Gyulai vár

A fal, amit Csongi épített

 

Azonfelül egy másik szoba vitrinjében épp Balázs Csongornak, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház művészének, a 10 centis, 3D-s hologramja újságolta el, hogy milyen nyersanyagokat használtak fel a várat körbeölelő kerítés felállításához.

Kovácsműhely 2. – Árgyelán János kovácsmester is népszerű etapja a napi programfolyamnak; ám a „középkori gúnyapróba-szoba”, ahol még lúdtollal is írhattunk, szintén elrabolt tőlünk egy jó fél órát.

 

Galéria

 

Ahhoz képest, hogy amikor jó húsz éve jártam utoljára a várban, kábé három helyiségbe lehetett bemenni, amelyben kopott ágyúgolyókat, ágyúkat, puskákat, láthattunk; most meg vagy hatszor annyiba, ahol a kor legmodernebb high-tech eszközei kerekítik ki a vár sokszögtörténelmét.

Bámulatos, hol tart már a tudomány.

 

Képek a Gyulai várból

Kedves Édesanya! Köszönjük, hogy...

 

További programok »

FEL