Kaphat Babavárót, csok-ot, vagy lakáshitelt az, aki munkanélküli volt egy ideig?

2020. október 6. 10:59 | behir.hu

Ideiglenesen elveszítettük az állásunkat, ám kis idő elteltével ismét sikerült munkába állnunk. Vajon ez hogyan befolyásolja a lehetőségeinket akkor, ha később lakáshitelt, személyi kölcsönt, csok-ot vagy esetleg Babaváró hitelt igényelnénk? A bankmonitor.hu elemzéséből kiderül.

Az otthonteremtési támogatások mindegyikénél elvárnak valamennyi folyamatos TB jogviszonyt, hogy pontosan mennyit, az több mindentől függ. Mivel a TB jogviszony jogosultság egyik megszerzésének egyik módja az, hogy munkaviszonyunk legyen, ezért egy esetleges munkanélküliség megszakítást jelent a jogviszonyban. Szerencsére a folyamatosság azt jelenti, hogy az adott támogatáshoz elvárt időszakon belül nem lehet összességében 30 napot meghaladó szünet, vagyis nem gond az egyszer 30 nap, de akár tízszer 3 nap sem.

Könnyítés az is, hogy az arra jogosult munkanélkülieknek járó álláskeresési járadék időszaka – ez max. 90 nap lehet – ugyancsak TB jogviszonynak minősül, így nem számít bele az előbb említett 30 napba.

Babaváró hitel: Minimálisan 3 év folyamatos TB jogviszony megléte a feltétel legalább az egyik igénylő részéről.

Csok támogatás: Használt és újépítésű lakás vásárlásakor alapesetben 180 nap folyamatos TB jogviszonyt várnak el, míg a 10 millió forintos támogatáshoz – 3 gyermek megléte vagy vállalása+ újépítésű ingatlan vásárlása vagy építése – 2 évet kell igazolni.

Falusi csok: Itt alapesetben 1 év TB jogviszonyra van szükség, ám a 10 millió Ft-os támogatási összeghez 2 év a minimális elvárás.

Babaváró hitel és a 10 millió forint összegű csok, Falusi csok: Az igénylést megelőző 180 napra szigorúbb szabályok érvényesek, ezen időszakban mindenképpen munkaviszonyból, vállalkozói múltból származó TB jogviszony szükséges.

 

A hitelhez nem elég a TB jogviszony, jövedelem is kell

A támogatások esetében feltétel a megfelelő hosszúságú folyamatos TB jogviszony, ám amikor hitelről van szó – legyen az akár államilag támogatott –, minden esetben szükség van még legalább három hónap munkaviszonyra egyazon munkahelyen. Ilyen például a Babaváró hitel – más néven a Babaváró támogatás -, valamint a nagyon olcsó, max. 3 százalékos fix kamatú csok lakáshitel is.

Fontos ugyanakkor, hogy az igénylő nem állhat már próbaidő alatt, hiszen ezen időszakban mind a munkavállaló, mind a munkáltató bármikor, indoklás nélkül visszakozhat. A bankok számára az sem mindegy, hogy valakit határozatlan vagy határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnak, az utóbbit ugyanis sok bank most egyáltalán nem, vagy csak egyedi mérlegelés alapján fogadja el.

Mivel a bankok élő munkaviszonyt és jövedelmet is elvárnak egy hitelhez, értelemszerűen egy munkanélküli személy az adott pillanatban nem hitelképes, így számára egyedül a vissza nem térítendő csok támogatás – kivéve a 10 millió forint összegű támogatás – lehet elérhető.

 

A jövedelem is számít

Azt, hogy valaki mekkora összegű lakáshitelt, személyi kölcsönt, csok-hitelt vagy éppen babaváró hitelt kaphat, az leginkább az igazolt jövedelem nagyságától függ. Az úgynevezett adósságfék szabály szerint ugyanis 500 ezer forint nettó jövedelem alatt legfeljebb a jövedelem 50%-a fordítható hiteltörlesztésre, míg félmilliót elérő bevétel esetén 60% a plafon. Azzal azonban tisztában kell lenni, hogy ez csak a jogszabály biztosította felső határ, a bankok maguk ennél szigorúbban is eljárhatnak.

Forrás: bankmonitor.hu

További programok »

FEL