Kedden tartották meg Békésen a Természeti értékek megőrzése, védelme és népszerűsítése a Nagyszalonta-Békés határ mentén című projekt megnyitóját. A pályázati együttműködésről és a programról a 7.TV Aktuális című műsorában Zámbori Eszter beszélgetett Kálmán Tiborral, Békés alpolgármesterével.
Z.E.:Mit lehet tudni a kezdeményezésről, milyen célból jött létre?
K.T.: Ez egy interregionális pályázat, amely során a természeti értékek védelme, az ahhoz kapcsolódó programok megismertetése a cél mind Nagyszalonta, mind Békés környezetében, illetve az itt élő állatfajok védelme.
Z.E.: Mit kell tudni a határon átnyúló együttműködésekről?
K.T.: Igazából ez a régi „HuRo” pályázatok újragondolása. Most Romániában van a pályázat igazgatósága, tehát Nagyszalonta a projekt vezető partnere. Ez egy határon átnyúló program, de a cél, hogy a határ ne elválasszon minket, hanem felejtsük el azokat. Nagyon hasonló feladataink, problémáink vannak mind a két oldalon, a cél az, hogy ezeket lehetőleg együtt oldjuk meg.
Z.E.: Kik vesznek részt az összefogásban?
K.T.: Nagyszalonta és Békés város önkormányzata, emellett a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület és a Milvus Egyesület.
Z.E.: Mit kell tudni Békés és Nagyszalonta kapcsolatáról, mennyire régre nyúlik vissza?
K.T.: Nem most találkoztunk először, Izsó Gábor polgármester és a nagyszalontai polgármester között már régi a kapcsolat. Vízitúrák kapcsán már találkoztunk, innen is jött az ötlet, az elképzelés, hogy kicsit fűzzük szorosabbra a kapcsolatot, hiszen jól tudunk együtt dolgozni.
Z.E.: Ebből az derül ki, hogy mind a két településnek fontos a természeti környezete. Lehet tudni, hogy Békésen milyen jellegű beruházások készülnek el ebből a forrásból?
K.T.: Békésen a Körös körbe vesz bennünket, hiszen az Élővíz-csatorna, az Ó-fehér Körös is átfolyik a városon, illetve a Kettős-Körös mellettünk folyik el. Ehhez kapcsolódik az ebben a pályázatban megvalósuló fejlesztésünk is, hisz a Körösökhöz kapcsolódó természeti értékeket kívánjuk bemutatni, a Körösök Völgye Natúrpark Egyesülettel közösen képzések, oktatások zajlanak majd az iskolákban, intézményekben. A dánfoki üdülőközpont területén egy interaktív látogatóközpont kerül kialakításra. Ismertető táblák és egy vízi útvonal is megvalósításra kerül, sőt, olyan komplex túraútvonalak indulnak majd Dánfokról, amelyek segítségével akár gyalog, akár kerékpáron, akár vízen bejárhatóak lesznek a Körösök természeti szépségei. Emellett Békés belterületén is felújításra kerül az Élővíz-csatorna partján a sétáló, tanösvény, ahol szintén táblák lesznek kihelyezve, hogy megismerhessék akár a helyben lakók, akár az oda látogatók azt, hogy mennyire gazdag az élővilága a Körösöknek. Az őshonos fák védelme, feltérképezése érdekében Dánfokon kialakításra kerül egy olyan génbank, ahol a környékünkre jellemző őshonos fafajták lesznek ültetve. Létrehozunk egy kisebb túzokrezervátumot is, két három család számára.
Z.E.: Mit tapasztalnak, hogy azok, akik Békésre érkeznek vagy akár Békésen laknak, mennyire érdeklődnek a természeti értékek iránt, mennyire van igény ilyen jellegű fejlesztésekre?
K.T.: Úgy gondolom, hogy teljes mértékben. Egyre népszerűbb az aktív turizmus, és szeretnénk, ha ez nem csak abból állna, hogy valaki felpattan a biciklire és teljes sebességgel leteker 50 kilométert, hanem menet közben megismerkedik a tájjal, azzal, hogy hol járnak.
Z..E.: Miért fontos Önök szerint a természeti örökség megóvása, felhívni erre a figyelmet?
K.T.: Nagyon buta az, aki nem vigyáz a saját környezetére és nem szeretné majd megmutatni az utódai számára, hogy például a Körösök milyen szépek, hány fajta állatfaj, halak, békák, vidrák, úszkálnak bennük.
Z.E.: Miért lehet fontos az, hogy határ menti települések fognak össze, magyar, illetve román oldalon annak érdekében, hogy megóvják ezt az örökséget?
K.T.: Ez csak akkor működhet, ha együtt dolgozunk és nem csak a saját településünket nézzük, hanem kinyitjuk a látómezőnket a határon túlra is. Ismétlem önmagamat: a Körösök összekötnek bennünket, az egész Körösök-völgye egy tájegység, csak egyben lehet jól kezelni ezt a területet.
Z.E.: Lesznek oktatási programok, ezek milyen célcsoportot céloznak meg: iskolásokat, családokat vagy esetleg szakembereket?
K.T.: A mostani tervek szerint mind a két vonalon elindulunk. Főként iskolásokat szeretnénk a mi esetünkben Dánfokra hívni vagy tanórák keretében tájékoztatást adni, és egy helyi természetismeret órákban megismertetni velük a flóránkat. De a konferenciaterem is azért készül, hogy egy nagyobb szakmai eseménynek is otthont tudjunk adni.
Z.E.: Milyen határidőkkel dolgoznak?
K.T.: A projekt elkezdődött, jelenleg a tervezés szakaszában tartunk. Bízunk benne, hogy tudjuk tartani az ütemezést és a következő, 2019-es tanévben már tudunk az iskolásoknak is élményt nyújtani.
Z.E.: Milyen feltételek mellett tudják teljesíteni majd azt, amit önök vállaltak, és azt mennyiben állja a pályázat?
K.T.: Ez egy összesen 2 997 388 eurós pályázat, ebből a Békésre jutó rész az 844 000 euró, amely egy 95%-os támogatási intenzitást jelent. Úgy gondolom, hogy ez nagyon jó számunkra, és bízunk benne, hogy az utolsó eurocentig hasznosan tudjuk elhasználni a forrást.
Z.E.: Szó volt a látogatóközpontról, amelyet szeretnének létrehozni, említette, hogy interaktív lesz. Önöknek ezzel kapcsolatosan milyen terveik vannak?
K.T.: A konkrét tervek most készülnek. Egy olyan helyszín kialakítása a cél, ahol kiállítások is lennének a város természetvédelmi területéről, értékeiről, növény és állatvilágáról, mindeközben egy olyan mozgatható terület lenne, amelyet könnyen átalakíthatunk akár konferenciákra és egyéb eseményekre is.
Z.E.: Az iskolai óráknál, oktatásnál gondoltak-e arra, hogy például túravezetéses alkalmakon vehessenek részt az iskolák, akár a családok?
K.T.: Beszélgettünk róla, ez még nincs kiforrva, de mindenképpen szeretnénk ilyen irányba is mozdulni, hisz nem csak ennek a pályázatnak, hanem más projektek keretében is törekszünk arra, hogy minél inkább megmozgassuk a helyi lakosságot. Vannak olyan terveink is, miszerint a középiskolákban egy olyan helyismereti képzést indítsunk nem csak a természeti adottságokról, hanem a város egyéb értékeiről is, amely alapján akár fiatalok, akár az idősebbek „túravezetők” tudnak lenni a városban.
Z.E.: Milyen szerepet vállal az önkormányzat, milyet a civil szervezetek ezzel kapcsolatosan?
K.T.: Az önkormányzatok a fizikai megvalósításban vesznek részt, a két egyesület pedig a szakmai hátteret biztosítja, hisz mind a két egyesületnek olyan nagy gyakorlata van az ilyen irányú képzésekben, amely nagy hasznunkra válik.