A nagytakarítás előtt a minap én is tettem egy kört a helyszínen. Tudtam, hogy Csaba bicajbarát város, de hogy ennyire... Először három személyi fuvarozóval beszélgettem tegeződve; szinte kérdeznem sem kellett, dőlt csak belőlük a sok-sok gondolat.
– Azt tudjátok, hogy körülbelül hány használatlan bringa áll a környéken?
– "Kutya" sok. Az például, a villanykarónál már ott van vagy 42 éve (címképünkön).
– Én is itt hagytam ennél a karónál a biciklit, amit kölcsönadtam a haveromnak, mondtam is neki, „Pityuka, ha azt nem lopják el, akkor a miénket sem fogják!”
– Általában egy platós teherautóval jönnek és összeszedik őket.
– Van az orosházi gyerek, aki még nem töltötte be a 14-ik életévét, ő azért derekasan intézi a sorsukat: már 13 bringát és három elektromos rollert elkötött, és nem csinálnak vele semmit.
– Ha az én roncs biciklimet elveszi, akkor lehet, hogy a maradék csontjait elásom, mert három kuvasz vigyáz a telepre, ahova azzal a rozsdással közlekedem.
– Van vagy húsz bicikli, amit nem használnak.
– Egyébként amelyik nincs lezárva, szerintem a gazda jó indulattal, azzal a céllal hagyja itt, hogy vigye, akinek kell.
Mindenütt bicikli, amerre csak a szem ellát – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Van olyan is, hogy valaki a kocsmából kijőve elköt egy bringát, mert siet a vonathoz.
– Ilyen ember nincs, mert amikor én 23 éves voltam, egyszer találtam az árokban egy biciklit. Épp mentem volna egy ivóba, így kiemeltem, eltekertem a célhelyszínhez, feltöltöttem az üres raktárakat, miután végeztem, látom, a bringa még mindig kint van, majd szépen visszahajtottam vele, és visszahelyeztem az árokba.
(vége)
Azt követően egy, a pályaudvaron dolgozó fiatal nővel beszélgettem. – A múltkor egy csajszi tévedésből összeláncolta a bringámat az övével – mesélte. –Majd rátettem a kerójára a telefonszámommal egy cetlit: „Sajnos a mai nap nem tudtam a járgányommal hazatávozni. Jó lenne, ha mihamarabb eloldozna, mert nem szeretnék a továbbiakban ilyen együttműködést Önnel”. Hívott is másnap, és vagy ötszázszor bocsánatot kért; majd a nap folyamán tett egy tábla csokit a kosaramba, ami kora estig teljesen szételolvadt, csak slaggal lehetett lelocsolni.
***
Végül az önkormányzathoz fordultam. Dr. Kiss Gyula aljegyzőtől az alábbi választ kaptuk:
„Az elmúlt időszakban ismételten elszaporodtak a békéscsabai autóbuszpályaudvaron és annak környékén a használaton kívüli kerékpárok. Jellemzően továbbra is nagyon sokan kerékpárral közelítik meg az autóbuszpályaudvart és a MÁV állomást. Elég magas számban vannak olyan személyek, akik sajnos, miután megszűnik munkahelyük vagy befejezik tanulmányaikat, a kerékpártárolókban hagyják, felejtik kerékpárjaikat és ezáltal a tárolókapacitás csökken. A 2024. június 17-én végrehajtott felmérésünk során 36 olyan kerékpárt számoltunk össze, amelyekről egyértelműen megállapítható volt, hogy senki nem használja, illetőleg nem közlekednek velük.
A tárolóhelyek felszabadítását a közterület-felügyelet a korábbi években bevált tematika szerint hajtja végre, amelynek során átfogó takarítási, rendrakási munkálatokat végeznek a kerékpártárolóknál és azok közvetlen közelében. Ennek keretén belül valamennyi nem használt kerékpárt beszállítják a közfoglalkoztatottak a Békéscsaba, Lencsési út 140. szám alatt található tárolóba.
Árnyékkerékpár – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Június hónapban az autóbuszpályaudvar és MÁV állomás környékén található valamennyi kerékpártárolón laminálva felhívást helyeztünk ki, amelyen arról tájékoztatjuk a kerékpárok tulajdonosait, használóit, hogy éves takarítást, a kerékpártárolóknál rendrakást hajt végre Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és ezért kérünk minden tulajdonost, hogy a használaton kívüli kerékpárját 2024. július 22-én 8 óráig távolítsa el a tárolóból. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, abban az esetben a kerékpárok begyűjtésre, illetve a tárolókból eltávolításra kerülnek.
A tényleges munkálatokat 2024. július 22-én kezdenénk és legkésőbb július 23-án tervezzük befejezni. Minden egyes, a tárolóból kiemelt kerékpárról fényképfelvételeket készítünk, sorszámozott jegyzőkönyvet állítunk ki a helyszínen, amely tartalmazza a kerékpár különös ismérveit, állapotát, típusát, színét, ha van akkor vázszámát stb. A kerékpárokat sorszámozott bilétával látjuk el, amely a későbbiek során az azonosítást, kezelhetőséget teszi egyszerűbbé.
A használaton kívüli kerékpárokról erővágóval a lakatok, zárak eltávolítását követően a közfoglalkoztatottak összeszedik a kerékpártárolók alól a felgyülemlett falevelet, egyéb hulladékot és kikapálják a kövek közül kihajtott gyomnövényeket. Amennyiben a hátramaradt kerékpároktól hozzáférnek és szükséges lemossák a tároló helyiségek üveg oldalát is.
A munka befejezéséig elkészítjük a tájékoztató táblákat is, az elszállított kerékpárokkal kapcsolatban Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Közigazgatási Osztályán, Békéscsaba, Szent István tér 7. szám alatt lehet érdeklődni a 66/523-815-ös telefonszámon. Ezen tájékoztató táblákat szintén a kerékpártárolókra kívánjuk kihelyezni 90 napra, azaz mindaddig, amíg a kerékpárok tárolása, őrzése történik. Ezen felhívásokat a helyi médiában a szokásos módon is indokolt megjelentetni.
Az eltávolított és beszállított kerékpárokról készült fényképfelvételeket jegyzőkönyv kíséretében a Békéscsabai Rendőrkapitányág Bűnügyi Osztály vezetőjének megküldjük az indokolatlan büntetőeljárások, nyomozáselrendelések megelőzése érdekében. Szintén megküldjük a jegyzőkönyvek egy példányát a Közigazgatási Osztály talált tárgyak kezelését végző ügyintézőjének.”
A temesvári barátaim vonattal és hátizsákkal érkeztek – Fotó: Such Tamás / behir.hu