– Beszédes a pályamunka címe, miért érdemes ezzel a témával foglalkozni?
– A helyismeretre, a külső helyszínre, tehát a könyvtár falain kívüli tevékenységre, illetve a turizmusra is utal a cím, ez a három alappillére a dolgozatomnak. Az apropója az volt, hogy a díj elnyeréséhez szükség volt egy pályamunkára, így megnéztem, hogy a Békés Megyei Könyvtárnak melyek azok a kezdeményezései, amelyeket érdemes lenne bemutatni a szakma számára. Mivel az elmúlt időszakban is számos városismereti sétát szerveztünk a Munkácsy Negyed részeként, ezért úgy döntöttem, hogy utánanézek, hogy hogyan is alakulthatott ki állandó programként a városismereti séta, mik azok az alap pillérek, amelyekre építettük ezt a szolgáltatást, így lényegében idővonal-szerűen nyomon lehet követni a Békés Wiki bevezetésétől, hogyan jutottunk el napjainkig, amikor a városbemutató séták során osztom meg a helyi ismereti információkat.
– Kérem, hogy bontsa ki néhány gondolatban, hogyan is alakult ki a városismereti séta, feltételezem, hogy volt rá igény.
– A könyvtárnak vannak adottságai, itt gondolhatunk a gyűjteményekre vagy a könyvtárosok szakértelmére, akik képesek a meglévő információkat feldolgozva, azokat egy új platformon közölni. Lényegében a séták előzménye a Békés Wiki online enciklopédia létrehozása volt, amelyet 2007 óta fejlesztenek a békéscsabai könyvtárosok. Ez az alapanyagát jelentette a későbbi sétáknak, hiszen a Békés Wikin olvashatunk személyekről, épületekről, utcákról, emléktáblákról. 2019-ben a könyvtárnak lehetősége volt a városfoglaló alkalmazást bevezetni, melynek segítségével városismereti sétákat, túrákat tudtunk létrehozni, különböző témák szerint. A Munkácsy Negyed bemutatása az egyik legnépszerűbb programelem. Az érdeklődők megismerhetik a 101-es gyalogezred békéscsabai emlékhelyét, az evangélikus templomokat vagy akár a Vágner József által tervezett épületeket is. Amikor elmúlt végre a pandémia, és lehetőségünk nyílt programszervezésre 2022-ben, a múzeumok éjszakáján szerveztünk olyan városismereti sétát, ahol ezt a városfoglaló alkalmazást használtuk. A séta során végig jártuk a helyszíneket, ahol elhangoztak a történetek, az anekdoták, majd a telefon segítségével egy quiz-játékon vehettek részt a jelenlevők, így egyfajta interaktivitást, játékosságot is biztosítottunk. Ez volt 2022 júniusában, majd ezt követően a dolgozatom elkészültéig, tehát 2024 tavaszáig 25 sétát szerveztünk és ezeken közel 750 érdeklődő vett részt, amely alkalmanként átlagosan 30 jelenlevőt jelent. Egyre inkább ismertebbé vált a Békés Megyei Könyvtár sétája, sokszínű közönséget szólítottunk meg, köztük a környékre vagy Békéscsabára látogató turistákat, az U17-es röplabda Európa-bajnokságának diplomatáit, békéscsabai középiskolásokat. Bár a könyvtár polcain rengeteg hagyományos dokumentumunk van, ott vannak az ismeretek, de a séta az, ami egyfajta lendületet ad ennek az ismeretátadásnak, tanulási folyamatnak. A látogatottság is azt mutatja, hogy van rá igény, az emberek szeretik, ha a helyismeretről hallhatnak, tanulhatnak, úgyhogy folytatjuk a séta szervezést a jövőben is.
– Mennyire jellemző a könyvtárakban és az ilyen jellegű intézményekben az, hogy a városismereti sétákhoz hasonló programokat szerveznek?
– Vannak olyan könyvtárak, amelyek már korábban elkezdtek városismereti sétákat szervezni, például Szegeden a Somogyi Könyvtár, illetve Egerben a Bródy Sándor Könyvtár, de ezt elsősorban azok a nagyobb bibliotékák tehetik meg, amelyeknél több az erőforrás. Mi is büszkén beálltunk a sorba. Könyvtárunk szervezi meg a Könyvtárak a Sikeres Kulturális Turizmusért szakmai továbbképzést, amelyen bemutathatják az intézmények a jó gyakorlataikat. Ezáltal is szerepet vállalunk abban, hogy a könyvtárak minél inkább nyissanak a városismereti séták, a kulturális turizmus területe felé.
– Milyen szerep juthat a könyvtáraknak a turizmusban és annak szervezésében?
– Már a külföldi tanulmányok is vizsgálták, illetve felhívták rá a figyelmet, hogy a könyvtáraknak megvan a potenciálja abban a tekintetben, hogy szerepet vállaljanak a turizmusban. Elsősorban a kulturális turizmus az, amely a könyvtárakat érintheti. Az irodalom és a meglévő gyűjtemény is lehet egyfajta olyan tevékenység, amely felhívhatja az ideiglenesen a városban lévők figyelmét. A könyvek egy tipikus példa arra, hogy élményeket szerezzünk, de a könyvek mellett ott vannak az úgynevezett könyvtári kényelmi szolgáltatások, például a wi-fi, a számítógép használat, nyomtatási lehetőség. Emellett a kulturális programok, kiállítások, zenei koncertek vagy akár a képzési lehetőségek is felhívhatják a turisták figyelmét a könyvtárakra. Ott vannak még a Digi Labor alkotó foglalkozásai, ahol például a rongyhorgolástól kezdve a papírjátékokon át a robotozásra is van lehetőség. A könyvtárak olyan sokszínű tevékenységet biztosítanak, melyek különösen a tikkasztó nyári hőségben csábítóak lehetnek. Ezen kívül ott van a városismereti séta vagy akár az online helyismereti enciklopédia, melynek köszönhetően a városban lévők megismerhetik a település történetének, vagy akár híres épületeit és embereit. Érdemes a turistáknak mindig megnézni az adott városban a könyvtár kínálatát, hiszen úgy gondolom, találnak olyan szolgáltatást, ami segítheti őket a nyaralás során.
– Mit jelent a Kovács Máté által felajánlott Év fiatal könyvtárosa különdíja? Miért tartotta fontosnak azt, hogy pályamunkát nyújtson be?
– Az év fiatal könyvtárosa díjra 35 év alatti, szakmai munkakörben dolgozó pályázhat. Az elmúlt időszakban Könyvtári Minőség Díjat, illetve Minősített Könyvtár címet is nyert a kollektíva. Ez egy egyéni minősítés, amit nem titkolt szándékkal már korábban is szerettem volna pályázni, illetve elnyerni. Most állt össze minden alkotóelem és most tudtam összeállítani ezt a pályamunkát, amit szerencsére sikerült is elnyernem. Egyrészt számomra is büszkeség, illetve nem elhanyagolható a Békés Megyei Könyvtár szerepe, hiszen a könyvtár tevékenységei és szolgáltatásai nyújtották az alapot. Ez ugyan kifejezetten egyéni díj, úgy gondolom, hogy a Békés Megyei Könyvtár számára is nagy büszkeség, hogy egy szakmai díjat sikerült elnyerni. A Békés Megyei Könyvtárban dolgozók közül még nem nyerte meg senki ezt a díjat, így egyfajta elsőségről is beszélhetünk.
– Az indoklásban elhangzott, hogy miért választották különdíjasnak a pályamunkáját?
– Igen, volt rá említés, illetve a díjátadón követően egy előadás formájában be is mutattam a pályamunkámat, ahol szintén kiemelték, hogy rendkívül sokszínű, tartalmilag összetett tevékenységet mutattam be. Ez egyúttal a Békés Megyei Könyvtár büszkesége is, és a visszajelzésekből is azt tapasztaltam, hogy példaként tud majd szolgálni a többi hazai könyvtár számárra is ez a sokszínű tevékenység.
– Az érdeklődők hol tudnak utána nézni a városismereti sétáknak, van-e már fix időpont, hogyan részt venni a városismereti sétákon?
– Valamennyi programunkról tájékozódhatnak az érdeklődők a könyvtár honlapján, illetve Facebook oldalán, illetve szórólapok találhatók a Békés Megyei Könyvtár épületében is. Idén nyáron a kulturális intézmények és a Tourinform Iroda együttműködésének köszönhetően hetente, szombatonként, 17 órától tartunk az érdeklődőknek városismereti sétákat. Velem augusztus 17-én, 17 órától találkozhatnak legközelebb az érdeklődők, amikor a Munkácsy Negyedben teszünk egy élménysétát és megismerjük Békéscsabát.