Huszonöt évvel ezelőtt alakult meg a Békéstáji Művészeti Társaság. A negyedszázados jubileum megünneplésére könyvbemutatóval és kiállítással készülnek. A nagy esemény március 29-én, 17 órától lesz a Csabagyöngyében, a rendezvény beharangozóját pénteken tartották.
A Békéstáji Művészeti Társaság 1991-ben alakult azzal a céllal, hogy a helyi képző- és iparművészeket összefogja. A társaság a művészek érdekeinek védelme mellett a közízlés formálásában, a művészeti élet gazdagításában is igen fontos szerepet vállalt és vállal ma is. Az évek során számos kiállítást rendeztek, és nyaranta művésztelepet is szerveznek.
– A társasági életünk egyrészt a kiállítások szervezéséből, a hazai és a nemzetközi művészeti kapcsolatok ápolásából áll. A Békéscsabai Nemzetközi Művésztelepet 2003 óta szervezzük meg. Az ott készült alkotások nagy részét Békéscsaba városának adományozzuk. Egyrészt azért, mert úgy gondoljuk, hogy a műalkotásoknak nem a műteremben kell maradniuk, hanem kiállításokon érdemes a közönség elé tárni, és öröm, ha intézmények, otthonok falaira kerülnek. Másrészt ezzel szeretnénk megköszönni Békéscsaba önkormányzatának a támogatását – fogalmazott Lonovics László, a Békéstáji Művészeti Társaság elnöke.
A napjainkban közel ötven művészt, köztük több fiatalt is a soraiban tudó társaság a jubileumra egy kiállítással készül a Csabagyöngye Kulturális Központ Békéstáji Galériájában. Szente Béla, az intézmény vezetője elmondta, hogy a Csabagyöngye mondhatni missziót vállalt: szeretnék segíteni a társaságot abban, hogy minél emlékezetesebb legyen ez az ünnep.
Az évfordulóra egy könyv is készült a művészek bemutatásával. A kiadvány szerkesztője dr. Cs. Tóth János művészeti író, aki maga is a társaság alapítói közé tartozik, és az első elnökség vezetőségi tagja is volt. Mint elmondta, a 120 oldalas kiadványban a társaságból 46 élő és 8 elhunyt alkotót mutatnak be.
– Az egyik szemünk sír, a másik nevet, hiszen eltelt 25 év és sajnos mi is idősebbek lettünk. Az elmúlt negyedszázad során sajnos meg kellett válnunk kiváló alkotóktól, akiket szerettünk, és akiket mi még személyesen ismerhettünk. Vannak olyan fiatal alkotók, akiknek a könyvben szereplő már csak egy fénykép, egy rajz, vagy egy tőlünk átvett emlék. Mégis fontos a tradíció ebben a tekintetben is, fontos kapcsolódni az elmúlt időszak nagy mestereihez – jegyezte meg Cs. Tóth János, hozzátéve, hogy míg más nagyobb településeken a hasonló művészeti társaságok lassan elöregednek, örvendetes, hogy Békéscsabán vannak a tagok között fiatalok is.
A könyvbemutató és a jubileumi tárlat megnyitója tehát március 29-én, szerdán, 17 órától lesz a Csabagyöngye Kulturális Központban, a Tavaszi Fesztivál keretében. A tervek szerint a jubileumon köszöntőt mond Szarvas Péter polgármester, Aknay János, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének elnöke, Kossuth-díjas festőművész, és Szente Béla intézményvezető. Közreműködik a Rokodál együttes.