Békéscsaba története, múltja és kultúrája – főleg ezekkel az irányelvekkel foglalkozik a Szemián Sámuel Egylet. Az egyesület megalapításának tizedik évfordulóját egy évkönyv kiadásával ünnepelték a Csabagyöngye Kulturális Központban.
2007 őszén döntöttek úgy a polgármesteri hivatal egykori dolgozói, hogy egy olyan szervezetet hoznak létre, amely Békéscsaba egykori főjegyzőjének nevét viseli.
– 2008. február 3-án váltunk egyesületté, amelyről azt lehet tudni, hogy a város történetével, múltjával, kultúrájával, kulturális hagyományaival, természetes és építtet megismerésével és ennek terjesztésével foglalkozik – fogalmazott a Semián Sámuel Egylet elnöke, Paluska Pál.
Az egyesület megalapításának 10. évfordulójára évkönyvet jelentettek meg. A kiadványt a tagok szerkeszették és élményeikről, történeteikről számolnak be benne.
– Az évkönyv részben a névadónkról, részben pedig a mi munkásságunkról szól. Mi nem tudományos szakemberek vagyunk, hiszen a hivatalban dolgoztunk köztisztviselőként. A kiadványunk az eddigi tevékenységünket és élményeiket öleli fel – mondta el az egylet vezetőségi tagja, Szegediné Kozák Mária.
Az egyletnek jelenleg 54 tagja van, akik rendszeresen találkoznak és szerveznek konferenciákat.