Jövőbeni források Békés megyében vállalkozásfejlesztési szempontból

2016. március 16. 12:46 | behir.hu

A 2014-2020-as programozási időszak pályázati struktúrája számos újítást tartalmaz a korábbi időszakhoz képest. A változtatások pozitív irányba mutatnak, amelyek megvalósításához a gazdaság teljes egészének (mezőgazdaság, ipar, kereskedelem, stb.) feltérképezése és fejlesztése szükséges. Már az elmúlt ciklusban is egy átfogóbb pályázati rendszer kialakulását kísérhettük figyelemmel, azonban a mostani időszakban egy még átgondoltabb, minden részletre kiterjedő pályáztatás fog megvalósulni. Ehhez kapcsolódik az a tény is, hogy egyszerűsödött a pályáztatás menete, minden folyamat elérhető on-line felületen, amely egy gyorsabb munkafolyamatot tud biztosítani.

A kis- és középvállalkozások fejlesztése jelenti egyértelműen a hosszú távú fejlődést, ezek pedig a GINOP program keretén belül fognak megvalósulni. A KKV szektor alulról történő fejlesztése jelentheti a gazdaság globális fejlődésének lehetőségét, amelyen belül fontos a munkaerő piaci helyzetkép javítása.

A GINOP programon belül 2700 milliárd Ft lett elkülönítve országos szinten a 2014-2020-as ciklusra, amelyből 2000 milliárd Ft keretre már 2016-ban kiírásra kerülnek a pályázatok. A pályázati kiírások számában ez azt jelenti, hogy a kb. 50 féle pályázatból 38 féle vissza nem térítendő támogatásról szóló pályázati kiírás jelenik meg 2016-ban. Már 2015-ben elkészült a pályázati programokkal kapcsolatos fejlesztési terv, amely a következő fejlesztendő prioritásokat fogalmazza meg:

- KKV-k versenyképességének javítása

- kutatás, technológiai fejlesztés, innováció

- infokommunikációs fejlesztés

- energia pályázatok

- foglalkoztatás elősegítése

- versenyképes munkaerő kialakítása

- turizmusfejlesztés

- pénzügyi eszközök biztosítása.

Ezeken belül léteznek kiemelt projektek, amelyeket vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetek fognak lebonyolítani. Ezekből a programokból közvetett módon profitálhatnak a vállalkozások.

Mivel Békés megye több térsége is kimondottan hátrányos helyzetűnek számít, ezért a fent említett programok elérhetőek lesznek a Békés megyei vállalkozásoknak. Békés megyére levetítve akár 100 milliárd Ft lehívható a GINOP programok kapcsán. Ez pontosan azért nem határozható meg, mert egy országos keretből kerülnek finanszírozásra a kedvezményezettek, tehát nincsenek megyei keretek meghatározva. A térségben működő vállalkozásoktól függ, hogy mennyire tudják kihasználni a nyújtott támogatási kereteket.

A jelenlegi kiírásokból az jól látszik, hogy a termelő egységeket kívánják elsősorban támogatni, tehát meghatározott TEÁOR kódokat jelölnek meg, amelyek támogatásban részesülhetnek. Ez Békés megyére nem feltétlenül pozitívan hat, hiszen a térségünkben kevesebb a gyártó cég, mint az ország más területein. Emellett nagy szükség lenne az egyéb szférában tevékenykedő helyi vállalkozások támogatására, amely még várat magára.

A Békés Megyéért Vállalkozásfejlesztési Alapítvány a finanszírozási rendszerek áttekintésében tud segítséget nyújtani a vállalkozásoknak, mivel ez nem mindig egyértelmű a célcsoport számára. Továbbá, a pályázati rendszerek mellett működnek a beruházásokat segítő hitelezési folyamatok is, amelyek szintén rendelkezésre állnak a Békés megyei vállalkozások részére.

Országos szinten a Kereskedelmi és Iparkamarának fontos szerepe lehet a vállalkozások pályázati lehetőségeinek tekintetében, hiszen ez a szervezet szintén a vállalkozások fejlődését segíti. A Kereskedelmi és Iparkamarán keresztül biztosított lehet, hogy a szakma kellő súllyal jelenjen meg ezen a területen is, emiatt a Békés Megyéért Vállalkozásfejlesztési Alapítvány is támogat minden ilyen kezdeményezést és törekvést.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vonatkozásában már korábban is plusz pontot jelentett a tagság, főleg a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal pályázatainál. Így elképzelhető az is, hogy hasonlóan konstruktív funkciót tölthetne be a nem mezőgazdasági vállalkozások számára a Kereskedelmi és Iparkamarai tagság is. A Mezőgazdasági és Iparkamarai tagság a pályázati forrásokhoz való hozzájutás tekintetében előnyt jelentene, mivel ezáltal biztosan megállapíthatóvá válna, hogy a pályázók ténylegesen stabilan működő, élő vállalkozások. Ez több tekintetben már működik egyes pontozási rendszerekben, de a GINOP pályázatoknál még nem mutatkozik meg. Én a magam részéről tudnám támogatni, hogy a pontozási rendszerekben egységesen plusz pontokat érhessen a kamarai tagság. Ez azt jelentené, hogy a kamarai tagok nagyobb eséllyel pályázhatnának GINOP kiírásokra.

A pontozási rendszerben minimális plusz pontokat jelente ez, de mégis fontos kritérium lenne a tagság megléte.

A Békés Megyéért Vállalkozásfejlesztési Alapítvány vezetőjeként a pályázatok Békés megyei hatásairól már országgyűlési képviselőkkel, illetve a Békés Megyei Önkormányzattal is egyeztettem. Valamennyi esetben pozitív hatásként értékelnék, ha a jövőben a kamarák bevonásra kerülnének az ügymenetbe, hiszen a tagság mégis csak egy szakmai garanciát jelenthet és ezáltal a felhasznált források hasznosulásai hatványozottan jelennének meg a jövőbeli fejlesztések során. Az egyeztetések nem álltak meg, a jövőben valamennyi érintettel igyekszünk felvenni a kapcsolatot.

Emellett meg kell említeni azt is, hogy a 7 éves ciklusból már két év eltelt és még mindig nem indult meg a pályázati dömping. Az elmúlt napokban/hetekben jelentek meg pályázatok, de még sok kiírás a jövőben fog megjelenni. Összességében akkor látjuk a finanszírozási térképet, amikor megjelenik minden kiírás. A cél természetesen az, hogy minél több Békés megyei vállalkozó részesüljön támogatásban, hiszen a térségben ez generál többletbevételt, munkaerő felvételt és gazdasági növekedést jelentene.

A gazdaságélénkítésben résztvevő szervezetek közös érdeke ez, hiszen a vállalkozásoknak nyújtott közvetlen és közvetett segítség jelenti a gazdasági szereplők fejlődését és előrelépését. A Békés megyei vállalkozások esetében még inkább fontos a felzárkózás, hiszen nagyok sok mikro vállalkozás működik a térségben, akik foglalkoztatott nélkül, alacsony bevétellel tevékenykednek. Fontos szempont, hogy a termelő szektor mellett a kereskedelemmel és szolgáltatással foglalkozó vállalkozások is profitáljanak a támogatási rendszerekből.

A pályázati kiírásokból részben hiányzik a vállalkozások 90 %-át kitevő tevékenységek finanszírozási lehetősége, amelyről kevés egyeztetés történt a gazdaság helyi szereplőivel. Ebben tud segíteni a Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. Mindkét szervezetnek nagy rálátása van a megyei vállalkozások működésére, hiszen napi rendszerességgel találkozik a vállalkozó szféra képviselőivel. Ennek tudatában bízunk a pályázati rendszerek gyakorlati gazdasági élethez való igazításában, amelynek nagy hatása lehet a gazdaság fejlődésében.

 

FEL