Szarvas Város Napja – 302. születésnapját ünnepli a település

2024. július 23. 16:39 | Bere Mátyás

Kedden ünnepelték Szarvason a város újratelepítésének 302., és várossá nyilvánításának 58. évfordulóját. A napot a település három fontos helyszínén kezdték, az Erzsébet ligetben felavatták Sisi szobrát, majd a Letelepedési Emlékkövet koszorúzták meg az Ótemplomnál, ezt követően pedig zászlókat avattak a Történelmi Országközépnél.

Az új Erzsébet királyné, azaz Sisi-szobrot Babák Mihály, Szarvas város polgármestere és Kontur András szobrászművész, a mű alkotója leplezték le.

– A városról már régi feljegyzések is vannak, tehát nagyon régen lakott település volt, az fontos, hogy mi most az újratelepítés évfordulóját ünnepeljük. A Felvidékről jöttek települtek vissza ide egykori szarvasiak, de a bécsi udvar nem bízott a magyar nemességben, ezért nem kapták vissza birtokaikat. Ezt a területet Báró Harruckern kapta meg, így hát Szarvas 302 éve kötötte meg Harruckernel a megállapodást – mesélte a polgármester.

A magyarokat tisztelte és szerette Erzsébet királyné, ezért gondolták úgy annak idején a szarvasiak, hogy elneveznek róla egy parkot, az Erzsébet ligetet. Ezt az emléket fenntartva állította a szobrot a város Sisinek.

A szobor alkotója, Kontur András a leleplezéskor elmondta, hogy több mint egy évnyi munka áll a szobor mögött. A művész köszönetet nyilvánított a város felé.

 

Galéria

 

Ezután a Letelepedési Emlékkőhöz vonult az érdeklődők köre, ahol Szarvas városának felmenőire, első telepeseire emlékeztek, majd megkoszorúzták az emlékművet.

Dr. Melis János, Szarvas jegyzője a Letelepedési Emlékkőnél mondott megemlékező beszédet. Az Ótemplom lábánál lévő emlékművön bronzba vésve olvashatóak az első telepes családok nevei. – Számos tősgyökeres szarvasi család megtalálhatja itt felmenőit, akik oly mélyen kapaszkodtak bele ebbe a földbe, hogy mai napig szilárd alapot nyújtanak leszármazottjaiknak – fogalmazott a jegyző.

 

Galéria

 

Ezt követően a zászlóavatás következett, a Történelmi Országközépnél immár négy zászló lobog. A magyar és a székely zászló mellett Szarvas és a történelmi Magyarország zászlaja is ékeskedik.

Itt az alpolgármester Molnár Etele mondta el, hogy már a második, azaz a székely zászló avatásánál arról egyezkedtek, hogy a város zászlaját is a sorba állítják, majd ekkor került képbe a történelmi zászló.

Beszédében Szenes János, a Szarvasi Történelmi Emlékút közalapítvány kuratóriumi elnöke kifejtette, hogy a város elei büszkén tekintenének az utódokra, ha látnák, hogy azok hogyan bántak a településsel, annak megőrzésével és ápolásával.

A három megemlékezést követően még események sokaságával folytatódott a nap. Többek között délután folyamán Szarvas önkormányzata által adományozott kitüntetéseket és díjakat adtak át.

 

Galéria

Fotók: Matuz Melani / Behir.hu

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL