– A nemzeti levéltár által szervezett vándorkiállítás törzsanyagához általában az aktuális levéltár vagy közösség is pár molinóval bekapcsolódik. Gyulán például a Kner nyomda történetéről, a Békés megyei folyószabályozásról olvashatunk, illetve a megye betelepüléséről, amely leginkább Harruckern János György nevéhez köthető – mondta Szilágyi Sándor.
Szilágyi Sándor – Fotó: Such Tamás / behir.hu
A történész hozzátette, az akkor szinte néptelennek tűnő vidék újra benépesült, és ezzel új korszak kezdődöt. Mint fogalmazott: "Békés megyének vagy egy olyan érdekessége, ami tükörként vetíthető a történelmünkre, mert itt az élet nagyon sokszor megtört, de mindig újraéledt, és mindig gazdagabb lett tőle."
A kiállítás anyagáról megjegyzete, nehéz összefésülni az 1100 éves történelmünket, igazából azt kell megvizsgálni, hogy a mai napig mennyire meghatározó a magyarság Európában: a sportoktól kezdve a kultúrán keresztül a találmányokig. Sőt a történelemben betöltött szerep még fontosabb.
– A kiállított a molinókon egy-egy QR-kód van, és aki azokat beolvassa, egy kvízjátékban vehet részt – folytatta. – A játék kapcsán egy kicsit jobban megismerhetjük a történelmünket, és a helyes megfejtőnek még nyeremény is üti a markát.
A tárlat szeptember 12-ig megtekinthető.
Bővebben: ITT!