A tanév eleji betegség általánosan elterjedt jelenség, de ez nem azt jelenti, hogy nem lehet ellene védekezni. A háziorvosok tapasztalatai is alátámasztják azt, amit a szülők észlelnek: ilyenkor valóban sok gyerek lesz beteg egyszerre - számolt be a nlc.hu oldalnak Dr. Póta György gyermekorvos. Ennek az oka két dologban keresendő – véli a szakember. Az egyik az, hogy közösségben, a zárt térben azok a vírusok, amik velünk együtt élnek, sokkal jobban felerősödnek.
– Az egyszerű vírusok, amik hét közben nyáron nem csinálnak tünetet vagy minimális tünetekkel járnak, a zárt közösségben felerősödnek, és emiatt a gyerekek hirtelen körbefertőzik egymást. Ráadásul tudni kell, hogy nem ugyanazt a vírust hurcolja mindenki, tehát ilyenkor mindenki behozza, amije van, a közösbe, és akkor azok ott elkezdenek szaporodni – magyarázza.
Ez egy járványtani jelenség, ami minden hosszabb-rövidebb tanítási szünet után bekövetkezik, legyen szó a nyári vakációról vagy az őszi és téli szünetekről. Tenni ellene nem sokat lehet, ez valószínűleg így lesz, míg világ a világ – fűzi hozzá a szakember.
Pszichológiai háttér
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az immunrendszernek és a pszichés állapotuknak nagyon szoros összefüggése van. A felnőttek nagy része tudja a maga hétköznapi életéből, hogy akkor kap el betegségeket, amikor valami súlyos stresszhelyzetben van. Sokszor ha valami súlyos tragédia volt a családban, akkor utána megjelenik ez valamilyen betegség formájában, így csapódik le.
– Amikor kezdődik a tanév, a gyerekek, főleg az iskolások, a nagy szabadság és szünet után bekényszerülnek egy zárt, szigorú világba, az iskolába. Ez egy pszichés teher, ami szintén felerősíti az otthonról behurcolt vírusokat és hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek lebetegedjenek - tette hozzá.
A szakember szerint erről nem beszélünk eleget, főleg amiatt, mert az iskolakezdés a szülők számára is megterhelő időszak: nekik is vissza kell rázódni a monoton és munkás hétköznapokba. Viszont ha a családok megtanulnák jobban kezelni ezt a terhet, azzal mindenki helyzetét megkönnyítenék.
A megfelelő alvásnak kulcsszerepe van
Dr. Póta György általában azt szokta tanácsolni a szülőknek, hogy fokozatosan kezdjék el felkészíteni a kicsiket az ősszel beálló változásokra. Az egyik legegyszerűbb dolog, amivel sokat segíthetünk, az, ha az iskolakezdés előtti hetekben a gyerekek elalvási és ébredési ritmusát elkezdjük szép fokozatosan visszaállítani a normális kerékvágásba.
A szakember szerint nem nagy baj, hogy nyáron a gyerekek viszonylag későn fekszenek le és reggel addig alszanak, ameddig bírnak, de a hirtelen jött korán kelés a felnőttekhez hasonlóan az ő szervezetüket is megviseli. Az átállás nem könnyű; ilyenkor fordul elő az, hogy reggel a szokásosnál is nyűgösebbek, étvágytalanok. Ha csak szeptemberben kezdjük el rászoktatni a gyereket a korai ébredésre, akkor az iskola első két-három hete csak arról fog szólni, hogy élettani szempontból is átálljanak a „munkás” hétköznapokra.
Emellett fontos a gyerekekkel beszélgetni, játszani és egyéb olyan tevékenységeket bevetni, amik segítenek a feszültség csökkentésében. Ez az időszak mindenki számára nehéz, de hosszú távon nagyon jót teszünk azzal, ha megpróbáljuk minimalizálni a gyermeket érő stresszfaktorokat.
Felesleges vitaminozni
Sok szülő úgy próbálja elkerülni a tanév eleji nyavalyákat, hogy már nyár végén elkezd vitamint adagolni a csemetéjének. Az orvos szerint ez ugyan nem árt, de használni sem használ.
– Pont nyáron a legkisebb az esélye annak, hogy vitaminhiányosak lesznek a gyerekek. Ilyenkor azért a legtöbben elég zöldséget és gyümölcsöt esznek, és kint vannak a napon, így a raktáraik fel vannak töltve. Sokan hiszik azt, hogy ha adnak egy csomó vitamint a gyereknek, akkor nem lesz beteg, de ez így nem igaz - szögezte le.
Kiemelte, hogy ameddig nincs kimutatható vitaminhiánya valakinek – ami mindössze a gyerekek kevesebb mint 10 százalékát érinti még tél közepén is – az extra vitamin nem fog különösebb védelmet nyújtani az immunrendszernek. Egy normál immunstátuszú gyereknél igazából nincsen jelentősége annak, hogy kap-e vitamint. Ami viszont fontos, az az, hogy ha a gyereknek valamilyen krónikus betegsége van, azt nagyon jó állapotba kell hozni az évkezdésre.
– A legfontosabb az, hogy próbáljuk a gyerekek pszichés, mentális állapotát a lehető legjobban stabilizálni, hogy könnyen szembe tudjanak nézni a kihívásokkal. Így a lebetegedés is elkerülhető” – összegzi az orvos.