Az erről folytatott beszélgetést három békéscsabai keresztény felekezet képviselőjével folytattam le. Különböző nézőpontok, mégis azonos, összekötő hit. Az elhangzott és most ebben a kis írásban rögzített gondolatok nekem, a szerkesztőnek összecsengenek. Remélem nem az állandó kontinuitás-keresés miatt, ha nem valóban, az egység sejlik majd fel az itt olvasható sorokban.
– Húsvét üzeneze a reménység üzenete. Erre a mai korban, a napjainkban tapasztalt háborús körülmények között nagy szükségünk van – mondja el Pintér Lajos, a békéscsabai Hit gyülekezetének vezetője. – Az ünnep történelmi gyökerei jóval a keresztény egyház létre jötte előttre nyúlnak vissza, hiszen a zsidóság az ünnep elődjét, a pészachot már mintegy 3500 éve ünnepli, az egyiptomi szolgaságból való szabadulásra emlékezve.
– Mi pedig a bűnökből való szabadulást ünnepeljük – magyarázza tovább Pintér lelkész úr.
Szigeti Antal atya, a Páduai Szent Antal társszékesegyház melletti plébánián fogad bennünket. A 80 éves, sokat látott plébános szavaiból árad a szellemi frissesség.
– Könyörgünk Istenhez, hogy legyen türelmes az emberekhez, hogy meg tudjunk térni. Valójában ez Jézusnak a felhívása, amikor a világba jött, hogy ’térjetek meg és higgyetek az üdvösség jóhírének’. Erre törekszünk, hogy át tudjuk adni az életünk irányítását Istennek és minden bizalmunkat belé vessük – intézi hozzánk Szigeti atya, a szentírás örökérvényű üzenetét.
Az evangélikus kistemplomba érve kérdés támad bennem. Vajon mi mást lehet még elmondani? Van más aspektusa húsvétnak, amit fel kellene tárnunk?
– Jézus Krisztus áldozata, kereszthalála, feltámadása így együtt hirdeti számunkra Isten szeretetét, amivel meg akar menteni bennünket. A bűnnek, a gonosznak a hatalmából és legfőképpen a halál hatalmából – fejtette ki Péterné Benedek Ágnes, a békéscsabai evangélikus egyház lelkésze.
A lelkésznő határozottsága eloszlatja a kételyeimet. Igen, valóban húsvét a legnagyobb keresztény ünnep, mert középpontjában a hit szerzője és beteljesítője áll…