Vadkárok esetén két dolgot különböztetünk meg egymástól. Az egyik, amikor a vad az élőhelyéből kifolyólag a mezőgazdaságban tesz kárt, táplálkozása során. A másik, amikor a gépkocsi ütközik a vaddal.
– Legtöbb esetben azt a gímszarvast, őzet, muflont és a vaddisznót teszik felelőssé, hiszen egy nyúl vagy egy fácán nem okoz feltétlenül akkora problémát. A magyar vadállománynak valamiből élnie kell, ezért rágcsálja a növényeket, nem tud bejönni a bevásárlóközpontokba élelmet venni – fogalmazott Hrabovszki János. A növénytermesztők szempontjából a nagy mértékben lecsökkent vadállomány előnyös.
A vad által okozott kár leginkább a napraforgóban jelentkezik, ezért azokon a területeken, ahol a gazdák szeretnének gazdálkodni, a vadászok intenzívebben hasznosítják, levadásszák a szaporulat nagy részét, vigyázva a törzsállományra.
– A vad által okozott mezei kár a törvény szerint mindkettőnkre vonatkozik. Tehát a növénytermesztőknek is és nekünk is tenni kell annak érdekében, hogy ne legyen vad által okozott mezei kár. Általában ez ott működik jól, ahol jó az együttműködés, ott hatásosan meg is lehet védeni a növényeket – emelte ki az Országos Magyar Vadászkamara Békés megyei elnöke.
A takarmány ára a háromszorosára emelkedett, ezért a társaságok nem minden területen tudják majd biztosítani a vadak etetését télen. Így előfordulhat, hogy a vad beszökik majd a kertekbe, magánházakhoz, hogy élelelmet keressen. A vadásztársaságnak az a kérése a tulajdonosoktól, hogy ha ilyet tapasztalnak, azonnal szóljanak a vadásztársaságnak, hogy időben meg tudják fékezni az állományt.
A másik vad által okozott kár a gépkocsival ütközés, aminek a veszélye önmagában az év minden napján fennáll, hiszen a vadon élő állatok szabadon mozognak, mi pedig az utakat használjuk a közlekedésre. Ez fokozottabban ilyenkor, ősszel jellemző. A vaddal való ütközést még a sebességkorlát betartása mellett is sokszor nehéz elkerülni, azonban ennek nem betartása még nagyobb kockázattal jár.
Ha megtörténik a baj, akkor minden esetben értesíteni kell a helyi rendőrséget, ők tudják, hogy az adott terület, melyik vadásztársasághoz tartozik. Ők értesítik a társaság hivatásos vadászát, aki gonoskodik a vad tetemének elszállításáról. A vadásztársaság azt javasolja, hogy aki teheti, kössön Cascot is gépjárművére, hiszen mindkét félnek a saját káráról kell gondoskodnia.
Az éves megfigyelések alapján, a vadásztársaságok próbálják felhívni a figyelmet vadveszélyt jelző táblákkal, hogy mely területeken fordulnak elő leginkább ezek az állatok. Hrabovszki János kiemelte, hogy ezeket a táblákat a vadásztársaságok saját költségre helyeztették ki. Ezzel is figyelmeztetve a közlekedőket arra, hogy ezeken a területeken körültekintőbben vezessenek a sebességhatár betartása mellett.