Hol a tojás, piros tojás – Ezt üzenik a hagyományok és motívumok

2021. április 2. 07:36 | Csiffáry Zsuzsanna

Sokaknak még napjainkban is hozzátartozik a tojásfestés a húsvéti készülődéshez. A hagyományok szerint az írott, a karcolt és a berzselt tojás tartozik a leggyakoribb technikák közé. A tradicionális motívumrendszer mellett egyre divatosabbak a vegyes technikával díszített alkotások.

A tojás a termékenység szimbóluma. A piros színű tojás a hagyomány szerint Jézus vérét szimbolizálja. A történet másik oldala szerint ha egy lány piros tojást adott a fiúnak, az azt jelentette, hogy fogadja az udvarlását, a zöld tojás pedig azt, hogy elutasítja.  A magyar hímes tojások díszítésében felismerhető a pásztorkodás, a lovas élet, a természet, az örök élet, a termékenységvarázslás és a világmindenség ábrázolása.

Kádár Manni mézeskalácskészítő nemcsak az ehető, édes tojásait mutatta be, hiszen asztalán egyaránt volt karcolt, illetve viaszostechnikával díszített hímes tojás is. Emellett bevett szokás húsvétkor, hogy berzselt tojás is kerül a kosárba. De mézeskalácskészítőként mi sem természetesebb annál, hogy mézeskalács tojásokat gyártanak ilyenkor. Hozzátette, hogy több motívum is szerepel a kedvencek között.

 

Galéria

 

A tradícionális díszítés mellett egyre divatosabbak az extravagáns motívumok és színek a tojásokon. Az egyik békéscsabai kreatív hobbibolt munkatársai is bemutatták, hogy ők hogyan dekorálják a tojásokat legszívesebben. A dekopázs technikán kívül dolgoznak még gyönggyel, csipkével is. Dívik a különböző paszták használata a handmade tojásokon, illetve már domborművel ellátott alkotások is születtek.  Kiss Gabriella kreatív munkatárs elmondta, hogy minden évben változnak az igények. Gondolatait kiegészítette annyival, hogy egyre stílusosabb és színesebb darabokra van igény. A kreatív munkatárs kedveli a csillogást, valamint a metálos, illetve a pasztell színeket is a tojásokon, de rendszerint keveri a két stílust, így ezek akár otthoni dekorációként is szolgálhatnak.

Csetneki Mónika hozzátette, hogy a dekopázs technikát illetve a repesztő paszta használatát szereti a legjobban. Elmondta, hogy először sötét színnel fedi be a felületet erre rákeni a repesztő lakkot, vagy a pasztát, majd száradás után ráfesti a világosabb színt. A repesztőlakknak köszönhetően a világosabb szín felülete megreped és az alsó sötét szín látszódik a repedések között. Erre kerül a kiválasztott szalvéta minta, amit dekopázslakkal fixál. 

 

Galéria

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL