A hatóság válaszaiból kiderül, hogy hogyan és milyen előírások szerint ellenőríznek, de az is, hogy a fogyasztónak mire érdemes figyelni, valamint a gyártóknak mit tilos figyelmen kívül hagyni. A továbbiakban a Nébih válaszait olvashatják:
Illusztráció: pixabay.com
Hogyan vizsgálja a csokoládékat, szaloncukrokat a Nébih? Vannak esetleg érdekességei, olyan részei a csokoládégyártásnak, amit más módokon kell ellenőrizni, mint az élelmiszeripar egyéb területein? A Magyarországra beérkező kakaópor és egyéb termékek vizsgálata, amennyiben szükséges milyen módokon történik?
Magyarország területén élelmiszert abban az esetben lehet forgalmazni, ha azt jogszerűen állították elő és a termék megfelel az élelmiszerekre vonatkozó európai uniós és nemzeti jogszabályoknak.
A Nébih mint központi élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság (a területi illetékességgel rendelkező vármegyei kormányhivatalokkal együtt) felügyeli, hogy az esetlegesen nem biztonságos élelmiszerek ne kerülhessenek piacra, és tervszerűen ellenőrzi azokat a rendszereket, amelyek felismerik az élelmiszerbiztonsági problémákat, továbbá a belső piac megfelelő működése, valamint az emberi egészség védelme érdekében szükség szerint megteszi a megfelelő intézkedéseket.
A Nébih folyamatosan működő Integrált Többéves Nemzeti Ellenőrzési Terve szerint a hatóság rendszeresen vizsgálja a vonatkozó szabályoknak való megfelelést élelmiszerek esetében, ezen felül szúrópróbaszerűen és gyanú alapján történő vizsgálatokat is végez. A hazai élelmiszer-előállító és -forgalmazó vállalkozások élelmiszerlánc-biztonsági és minőségügyi ellenőrzését/felügyeletét az ún. Létesítmény Ellenőrzési Terv szerint rendszeresen és folyamatosan végzik az élelmiszer-előállító telephelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal, illetve járási hivatal élelmiszerlánc-biztonsági felügyeleti szervei.
A hatóság az ellenőrzések és a mintavételek számát kockázatbecslés alapján határozza meg, figyelembe véve a lehetséges veszélyeket, az élelmiszerbiztonsági kockázatokat, valamint a területi adottságokat az ellenőrizendő létesítmények (élelmiszer-előállítók és -forgalmazók), továbbá élelmiszercsoportok vonatkozásában.
A terv szerinti ellenőrzéseket és mintavételeket a szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések egészítik ki, melyek során az adott időszakra jellemző termékekre, ezekhez kapcsolódó ágazatokra és értékesítési formákra kerül a fókusz.
Az élelmiszer-előállító üzemekbe beérkező alapanyagok minőségi tanúsítványait/termékspecifikációit, a raktározás körülményeit, az alapanyagok minőségmegőrzési/fogyaszthatósági idejét is vizsgálja a hatóság. Az üzemellenőrzésen a higiéniai előírások betartásának ellenőrzésére is sor kerül. Amennyiben a vállalkozás laboratóriummal rendelkezik, az elvégzett vizsgálatok, vagy külső laboratórium megbízásával elvégeztetett laboratóriumi vizsgálatok eredményeit is ellenőrzi, hogy összhangban vannak-e a jogszabályi előírásokkal. A technológiai folyamat során az előírt paraméterek ellenőrzésének elvégzését és annak eredményét, a HACCP kézikönyvben előírt CCP-k (kritikus pontok) ellenőrzését és megfelelőségét, annak naprakész dokumentáltságát ellenőrzik.
Az egyes élelmiszerfajtákra vonatkozó minőségi követelményeket a Magyar Élelmiszerkönyv (továbbiakban: MÉ) előírások, valamint MÉ irányelvek szabályozzák iparágankénti bontásban.
A kakaókra, csokoládékra, édesipari termékekre vonatkozóan az alábbi MÉ-k tartalmaznak előírást:
- MÉ 1-3-2000/36 számú előírása az emberi fogyasztásra szánt kakaó- és csokoládétermékekről
- MÉ 2-84 számú irányelv Édesipari termékek
- MÉ 2-102 számú irányelv Megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott édesipari termékek
Valamennyi előállított élelmiszerre (a forgalomba kerülés előtt) gyártmánylapot kell készíteni, mely tartalmazza az élelmiszer legfontosabb jellemzőit (a pontos termékmegnevezést, az összetevőket csökkenő mennyiségi sorrendben felsorolva, az összetett összetevőkhöz felhasznált anyagok felsorolását, az allergén anyagok, adalékanyagok, technológiai segédanyagok megadását, az élelmiszer összetételi jellemzőinek és érzékszervi tulajdonságainak megadását).
A hatóság ellenőrzi, hogy az előállított termék megfelel-e a gyártmánylapon és a MÉ-ben előírt követelményeknek. A késztermékből mintavétel történik és akkreditált hatósági laboratóriumokban, a termékre előírt jogszabályok alapján vizsgálatokat végeztetnek.
Illusztráció: pixabay.com
Vannak esetleg figyelemfelkeltő, említésre méltó információk a cukrászati ágazatból?
A legtöbb ember számára, ha a cukrászati termékek biztonságát említjük, akkor a mikrobiológiai szempontok, például a megfelelő hűtés jut eszébe. Kevésbé ismert, hogy a sütemények, torták díszítésére használt színezékek is rejthetnek magukban kockázatot, mely nem csak abban jelenik meg, hogy milyen színezéket használ fel az adott gyártó, hanem abban is hogy a késztermékre vonatkoztatva nem lépi-e túl a megengedett – jogszabályban meghatározott – mennyiséget. Emellett a felsorolt színezékeket tartalmazó termékek esetén: Narancssárga S (E 110), Kinolinsárga (E 104), Azorubin (E 122), Alluravörös (E 129), Tartrazin (E 102), Neukokcin (E 124) fel kell tüntetni az alábbi figyelmeztető mondatot: „a gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat”.
Milyen okok lehetnek egy szaloncukor visszahívása mögött?
Szaloncukrok esetében a termékvisszahívás oka élelmiszerbiztonsági hiba lehet, például mikrobiológiai szennyezettség, nem jelölt allergén a csomagoláson, továbbá idegen anyag a termékben. A termékvisszahívásra akkor kerül sor, ha a kockázatot jelentő termék már a vásárlónál van.
Hogyan és kinek kell jelezni, ha rossz, esetleg veszélyes terméket találunk?
Abban az esetben, ha a vásárló bármilyen élelmiszerbiztonsági szabálytalanságot észlel, első lépésként fontos felvenni a kapcsolatot az adott élelmiszer-vállalkozóval, hogy a lehető leggyorsabban megtörténjen az esetleges kártérítés. Emellett a további hasonló esetek megelőzése érdekében bárki ingyenesen bejelentheti a tapasztalt szabálytalanságot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ZöldSzámán, hogy a Nébih szakemberei – a területi kormányhivatalok közreműködésével – kivizsgálhassák az esetet és megszüntethessék a szabálytalanságot.
A Nébih ZöldSzám a zoldszam@nebih.gov.hu email címen, valamint a hivatal Navigátor nevű applikációjából is elérhető. Az android és IOS rendszerű telefonokra egyaránt letölthető, ingyenes alkalmazás segítségével a telefonos bejelentésen kívül igénybe vehető például a hangalapú, a fényképes és az email-es bejelentési lehetőség (a korábbi bejelentések eltárolhatóak).
Mit javasol a Nébih útmutatója a szaloncukrokkal, csokikkal kapcsolatban, meddig fogyaszthatjuk azokat a felhasználási határidő után?
A Nébih Maradék nélkül programjának útmutatója (Hiánypótló „lejárati útmutatót” állított össze a Nébih - Nébih (gov.hu)) tartalmazza, hogy egyes minőségmegőrzési idővel rendelkező élelmiszerek a lejárat után még meddig fogyaszthatóak el. Pár hónapja bővült az útmutató.
A csokoládék esetében 3 hónap az ajánlott felhasználási határidő a minőségmegőrzési idő lejáratát követően, de csak abban az esetben, ha:
- a termék csomagolása sértetlen,
- szennyeződésmentes,
- az élelmiszer érzékszervi tulajdonságai nem mutatnak eltérést,
- nem merül fel a termék szemrevételezésekor élelmiszerbiztonsági gyanú,
- az élelmiszert végig a gyártója által előírt körülmények között tárolták és szállították.
Továbbá a karácsonyi szezonban fellendülő ételkiszállítások, éttermi rendelések kapcsán egyet kérdeznék, hogy ilyenkor az ellenőrzések esetleg felmérések, vagy tesztrendelések részét képzik-e a Nébih munkájának?
A covid időszakában jelentős mértékben megnövekedett a házhozszállítás aránya a vendéglátásban és a kereskedelemben egyaránt. A házhozszállítás iránti megnövekedett igény a járvány lecsengésével sem csökkent, amit a Nébih továbbra is kiemelt figyelemmel kísér.
2020 nyarán házhoz szállított készételeket tesztelt a Szupermenta csapata, mely során 26 rendelt készétel (pizzák, tészták, frissensültek, hamburgerek, valamint a távol-keleti konyha ételei) részletes vizsgálata történt meg. 2023-ban pedig vegán készételeket (pizza, hamburger és sütemény) tesztelt a Szupermenta, igazodva az egyre növekvő fogyasztói igényekhez.
A termékteszteken többek között a szállítás körülményei: a kiszállított ételek csomagolása, továbbá a szállítóboxok higiéniájának ellenőrzése is kiemelt figyelmet kapott.
A hatósági vizsgálatoknak minden esetben része a kiszállítás ellenőrzése is, amennyiben az adott egységben történik házhozszállítás.