Hogyan használják fel a társasági adót a békéscsabai sportegyesületek?

2020. április 29. 13:41 | Hidvégi Dávid

A magyar kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként engedélyezte a cégek számára, hogy május vége helyett legkésőbb szeptemberben rendelkezzenek a társasági adóikról. A TAO-s forrásokat a látvány sportágakban használják fel, ezért a döntés a békéscsabai sportegyesületeket is érinti.

A társasági adó Magyarországon a látványsportágak egyik legfőbb mozgatórúgója, melyet elsősorban az utánpótlásra költhetnek el a sportegyesületek. A veszélyhelyzetre való tekintettel a kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként engedélyezte a cégek számára, hogy legkésőbb szeptember 30-ig rendelkezzenek a 2019 évi társasági adóikról. Mindezt korábban normál esetben május végéig kellett megtenniük. Az aktuális TAO felhasználásról a Swietelsky-Békéscsabai RSE technikai igazgatójával, Varga Róberttel és a Békéscsaba 1912 Előre SE elnökével, Dr. Kovács Mihállyal beszélgettünk.

 

Varga Róbert

 

– Mi is pontosan az a társasági adó?

– A cégek által fizetendő társasági adót a sportegyesületek jellemzően az utánpótlásnevelésre használhatják fel. 2017-ben a röplabda is bekerült a kiemelt TAO sportágak közé. Azóta írunk komplex pályázatokat arról, hogy az adott szezonban mit szeretnénk elérni és milyen fejlesztéseket szeretnénk eszközölni. Mindezt a Magyar Röplabda Szövetség bizottsága hagyja jóvá, de előfordul, hogy lehúznak belőle vagy módosítást kérnek rajta. Az elfogadás után tudunk egy adott keretű összegre pályázni a cégeknél. Egyszerűen megfogalmazva a cégek által kötelezően megfizetendő adóra pályázhatunk úgy, hogy azt az egyesület számára ajánlják fel. Ez minden cégnél olyan pénzeszköz, amelyet mindenféleképpen be kell fizetniük az adóhivatal felé, de a kezükben van az a lehetőség, hogy ők határozzanak arról, hogy milyen célra ajánlják fel. Egészen pontosan nyolcvan százalékáról rendelkezhetnek.

 

– Mire lehet elkölteni a társasági adóból befolyt pénzt?

– Ebből tudjuk finanszírozni az utánpótlás edzőink bérét és járulékait, valamint a terembérleti díjakat. Olyan sportfelszereléseket, sporteszközöket szerezhetünk be a TAO-s forrásokból, amivel a közel négyszáz utánpótlás játékosunk mindennapjait tehetjük jobbá, vagyis jobb körülmények között tudnak sportolni. Ugyanakkor a hétvégi utaztatás költségét is finanszírozhatjuk ebből. Amióta a röplabda bekerült a kiemelt sportágak közé, jelentős terhet vettünk le a szülőkről, hiszen, ha visszatekerjük az idő kerekét, akkor láthatjuk, hogy ezeket korábban is ki kellett fizetni valamiből. Akkoriban ezeket a költségeket jellemzően a szülőknek kellett száz százalékban állniuk: gondolok itt a mezek beszerzésére, illetve arra, hogy egy-egy hétvégi túra alkalmával a szülők dobták össze az utazás költségét.

 

 

– A BRSE játékosain kívül még kik profitáltak a fejlesztésekből?

– Az elmúlt években különös hangsúlyt fektettünk arra, hogy azokban a sportcsarnokokban, tornatermekben, ahol a BRSE utánpótlás játékosai dolgoznak, értéknövelő beruházásokat hajtsunk végre. Olyanokat, amelyekről tudjuk, hogy se a városnak, se a fenttartónak nincs rá kerete. Többek között világításkorszerűsítettünk, sportpadlót cseréltünk, de volt, ahol az öltözőket újítottunk fel. Ezek mind-mind jobb körülményeket teremtenek nem csak a játékosaiknak, hanem azok részére is, akik az adott iskolában tanulnak és napközben használják annak sportcsarnokát.

 

– Mit is jelent pontosan a legújabb TAO-val kapcsolatos kormányrendelet?

– A cégeknek a békeidőben május végéig kell benyújtaniuk a beszámolójukat. Most 2020 májusában a 2019-es évre vonatkozóan. Ekkor derül ki, hogy a 2019-es év után mekkora összeget kell befizetniük társasági adó jogcímen. Ennek az összegnek a nyolcvan százalékát tudják a cégek a sportklubok támogatására fordítani. Most ez annyiban módosult, hogy szeptemberig eltolhatják a vállalkozások ezeknek a beszámolóknak az elkészítését. Ugyanakkor az a tapasztalatunk, hogy nagyon sok cég tartja a korábbi májusi határidőt, így ebben az időszakban lesz felajánlható társasági adójuk.

 

Dr. Kovács Mihály

 

– Milyen fejlesztések zajlanak jelenleg a labdarúgó akadémián?

– A Békéscsaba Labdarúgó Akadémia a korábbi években elindított stratégiai elképzeléseinek megfelelően tovább folytatja az infrastrukturális feltételek javítását. Ez a 4-es Honvéd utcában található sportkomplexum folyamatos fejlesztését jelenti. Jelenleg folyamatban van egy élőfüves nagypálya és egy műfüves kispálya építése, amelynek befejezési határideje június 30. Hamarosan a füvet ültetjük és reményeink szerint ezt a pályát az őszi szezonban már bitokba vehetik a gyerekeink. Ugyanakkor nem állunk meg itt, tovább szeretnénk fejleszteni az edzőközpontunkat.  

 

– Milyen beruházások várhatók még?

– A Magyar Labdarúgó Szövetséghez februárban beadott pályázatunk alapján az utánpótlás-fejlesztési programunk következő központi eleme a 4-es Honvéd utcában egy kisebb méretű műfüves pálya és annak lefedése lesz. Ez azt a célt szolgálja, hogy a gyerekeink a téli szezonban is megfelelő körülmények között végezhessék az edzéseket. Jelenleg három, nagy méretű füves és egy nagy méretű műfüves pályánk van, de rendelkezünk öltözőhelységekkel, illetve számos karbantartóeszközzel és egy napelemes rendszerrel. Ezek mind azt a célt szolgálják, hogy a gyerekeink a folyamatosan növekvő létszám mellett megfelelően pallérozódjanak.

 

 

– A kormány április végén változásokat eszközölt, ez érinti-e az Előre akadémiáját?

– A veszélyhelyzetre való tekintettel a társasági adóval kapcsolatos jogszabályok is változtak. Ezek alapvetően adminisztratív jellegű módosítások voltak, de nagy kérdés lesz, hogy a veszélyhelyzet következtében a vállalkozások társasági adója hogyan alakul a jövőben. Azaz, hogy mennyi társasági adót tudunk összeszedni, ugyanis nekünk ez nagyon fontos finanszírozási forrás. Elsősorban az edzőink bére vagy a gyerekeink utaztatási költsége teszi ki a működési költségeink többségét. Ezt mind-mind társasági adóból szedjük össze, amely ha sikerül egy adott évben, akkor tudunk további fejlesztéseket eszközölni.

További programok »

FEL