A konferencia témája az egyházi tisztségek értelmezése a különböző felekezeti hagyományokban, így a közös út, a közös múlt és a közös nevezők irányították a beszédeket. A konferencia szervezője elmondta, hogy Ottar Myrseth püspök mellé neves szakembereket kért fel, azzal a céllal, hogy összehasonlítsák azt, hogy a különböző felekezetek hogyan értelmezik a lelkipásztori, a püspöki, a presbiteri és a diakónusi tisztségeket.
– Abból indulunk ki, hogy hitünk alapja a Szentírás, az egyház történelme az elmúlt kétezer évben tulajdonképpen a Szentírás értelmezése körül forog. Most azt vizsgáljuk meg, hogy ki hogyan értelmezi a tisztségeket. Mindannyian egyek vagyunk Krisztusban, de különbözőképpen szemléljük az egyházi szolgálatokat – fogalmazott Mucsi András szervező, református vallástanár.
Ottar Myrseth norvég ókatolikus püspök kiemelte, hogy Európa ezen részét járja, így volt például Gyomaendrődön. Hozzátette, arról tartott előadást, hogy az ókatolikus tradícióban hogyan látják és hogyan töltik be az egyházi tisztségeket.

– Egy olyan témát dolgozok fel az előadásomban, amely az Újszövetség alapján indul. Ezen belül erról, hogy a gyülekezeti szerveződés és vezetés kérdései hogyan bontakoztak ki az Újszövetség évszázadában. A rendszerváltás előtt a falak közé volt zárva az egyház és az evangéliumi közösségek is. Ezt követően mindenki nekilendült a missziónak és a szervezeti kérdések kicsit elhanyagolódtak. A protestantizmus, amely a szkriptúra elvét vallja megpróbált e tekintetben az evangéliumokra, illetve az újszövetség teljességére építeni, azonban ez nem egy egyszerű feladat és ennek elvi alapjairól, gyakorlatáról és lehetőségeiről szól ez az alkalom – mondta Almási Tibor egyetemi tanár, a Baptista Teológiai Akadémia nyugalmazott rektora.
Molnár Máté, a Békési Református Egyházközség vezető lelkésze, házigazda azt fejtette ki, hogy rendkívül hálás az Úrnak és örvend a szíve, hogy otthont adhattak ennek a felekezetközi és nemzetközi konferenciának.
– Fontos a párbeszéd, főleg a mai világban, hogy a keresztyén felekezetek minél inkább össze tudjanak kapcsolódni, és tudjunk egymás dolgairól, hagyományairól. Hiszem, hogy ez minden egyes felekezet épülésére szolgálhat majd. Ennek nagy szerepe van itt Békésen is – fogalmazott.