– Még mielőtt az említett témákba belefognánk, kezdjük azzal a beszélgetésünket, hogy pénteken zárult a Közösség díj szavazása. Mi is ez pontosan?
– Két évvel ezelőtt hirdettem meg először a Közösség díjat Békéscsabán, illetve Békés megye 1-es számú választókerületének a településein azzal a céllal, hogy valamilyen módon el tudjuk ismerni azoknak a civil szervezeteknek, közösségeknek a munkáját, amelyek a legtöbbet tesznek a helyi közösség érdekében. Rengeteg ilyen civil szervezet van, most is több mint 30 szervezetre érkezett jelölés. Ezek között vannak kulturális, helytörténeti, szociális, a helyi kis mikroközösség életét fejleszteni kívánó csoport. A választókerület településein túl ebben az esztendőben azon a településen is meghirdettem ezt a díjat, ahol gyermekkoromban, éltem: Pusztaföldváron. Az a tervem, hogy áprilisban személyesen adom oda azoknak a közösségeknek a szerény anyagi elismerést, illetve a plakettet, akikre a legtöbb szavazat jött a helyben lakóktól. A herczegtamas.hu-n elérhető az az online felület, ahol szavazni lehet, illetve a települési önkormányzatoknál, a polgármesteri hivatalokban van elhelyezve adatlap, amit ki lehet tölteni, a helyben élők így is szavazhatnak.
– Március végén kinyitottak az ideiglenesen, takarékossági okokból zárva tartó kulturális intézmények. Milyen helyzetből indulnak most ezek az intézmények?
– Ismét egy újranyitásról beszélhetünk. Míg korábban a koronavírus-járvány miatt voltak hosszabb ideig zárva az intézmények, most az energiaárak robbanása okán hozott a legtöbb önkormányzat korlátozó intézkedéseket a téli időszakra nézvést. A kulturális intézmények ezt megszenvedték Békéscsabán is, de jól látható, hogy most felpezsdült az élet a Csabagyöngyében, a színházban, a könyvtárban, a bábszínházban és a múzeumban is. A revizorral indított a színház, ismét látogathatók a múzeum nagy kiállításai és új időszaki kiállításai, járhatunk könyvtárba, a bábszínház pedig készül arra, hogy május végén, az új helyszínen fogadja majd a vendégeket, persze az előadások addig is zajlanak. Most januárban volt 10 éves a Csabagyöngye Kulturális Központ, akkor csak kis ünnepségre volt lehetőség az intézmény előtt, most a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál keretei között a jubileumi gála is szerepelt. Nem feledkezzünk meg arról sem, hogy ezekben az intézményekben sok közösség működik, amelyek a zárva tartás ideje alatt máshol igyekeztek találkozni, most új lendületet kaphat az ő életük is.
– Szintén közösségi esemény a pálinkaverseny, amelynek már jó ideje Békéscsaba ad otthont. Kiválasztották azt a gyümölcsöt is, amelyik fontos szerepet kap majd.
– Már sok éve zajlik Békéscsabán is egy párlatverseny és pálinkaverseny. Különböző párlatokkal lehet majd nevezni, és a Kárpát-medence magyarságát szólítjuk meg elsősorban. Idén az a gyümölcs, ami kitüntetett szerepet fog kapni, a szőlő lesz, ezen belül is a szervezők azt tervezik, hogy Csabagyöngye szőlő lesz. Rengeteg finom gyümölcsből lehet igazán jó párlatot, pálinkát készíteni. Oda kell figyelni arra, hogy milyen gyümölcsből készül, a cefrézés roppant fontos. Ezt követően olyan minőségű főzést kell produkálni, hogy azt mondhassa az ember, ha barátaival leül és megiszik néhány korty pálinkát, hogy finom italt ittunk, és még csak a fejünk se fájdul meg tőle. A Csabai Pálinka Klubnak ilyen szempontból is fontos szerepe van, segítenek abban, hogy milyen feltételek mellett érdemes ezzel a hungarikummal foglalkozni.
– Térjünk át a fejlesztések témakörére. A napokban adták át Szabadkígyóson a kerékpárutat, illetve egy játszóteret is. És a kerékpárút azért is érdekes, mert a távlati tervek között szerepel, hogy a Wenckheim turista- és kerékpárúttal is összekapcsolják.
– Újkígyóson és Szabadkígyóson is volt egy ilyen projektzáró esemény. Egy 580 millió forintos nagyberuházás része volt a játszótér megújítás. 18 új elemmel gazdagodott egy játszótér Szabadkígyóson. A másik nagyon fontos dolog, hogy most már Újkígyóstól végig lehet jönni biciklivel az Újkígyós és Szabadkígyós közötti szakaszon, el lehet jutni egészen a Wenckheim-kastélyig kerékpárúton. A kastély környezetében is több olyan ingatlan van, amely megújul ebből a pályázatból is. Szoktam biciklivel menni a szabadkígyósi kastélyig, ilyenkor útközben mindig sok ismerőssel és sok kirándulóval találkozom. Úgy látom, az emberek megszerették és szívesen használják a Wenckheim kerékpárutat. Azt a szakaszt egészen biztos, ami Békéscsabát és Szabadkígyóst köti össze. Célszerű elhelyezni néhány olyan táblát, ami útbaigazítja a kerékpározót, hogy hol kell az ókígyósi útról elkanyarodni, hogy a kastélyhoz eljusson az ember. Tehát a fizikai állapota ezeknek az utaknak már olyan, hogy használhatóak, végig lehet tekerni egészen Újkígyóstól Szabadkígyóson keresztül Békéscsabáig, vagy vissza.
– A kerékpáros fejlesztések gyakran kapcsolódnak fásítással is. Mi a helyzet e tekintetben a kerékpárút mentén?
– Volt, ahol a kerékpárút építése során ki kellett vágni, fákat, de ezek helyett újakat ültettek. Márciusban például, a Wenckheim kerékpárút nyomvonalán, a Kerekegyházi út és Szabadkígyós között 300 pusztaszil facsemetét telepítettek a szakemberek. Ebben az esetben gyorsan növő, kevés gondozást igénylő és jó szárazságtűrő fajtáról van szó. Ezek remélhetőleg pár éven belül már árnyékot adnak majd. Szélesebb kitekintésben a dűlőfásítás, az országutak melletti fasorok telepítése – az árnyék és a zöldítés mellett – azért is fontos, mert a porviharok kockázata csökkenthető ezzel. Vannak nagyobb szabású tervek, többek között a Hatvanezer Fa Egyesület rendkívül aktív ebben az ügyben. Most is a kormányzattal tárgyalunk azért, hogy az egyesület – a békéscsabaiak és környéken élők érdekében – minél több fát tudjon ültetni.
– Látványos szakaszába a CsabaPark fejlesztése is az új élményelemekkel.
– Lényegében az engedélyeztetési eljárás zajlik, illetve azokkal a szakemberekkel egyeztetnek, akik részt vesznek majd a CsabaPark élményelemeinek az üzemeltetésében. Valóban, aki arra jár, láthatja, hogy a drótkötélpálya, a mászófal, a hófánk-pálya, a csúszdák elkészültek, átadásra várnak. Ezek úgy működnek majd, ahogyan az ország más kalandparkjaiban is. Nagyon fontos a biztonság, és persze jó, ha tudjuk, hogy az élményelemek többsége belépődíjas lesz.
– Múlt év novemberében áldozatsegítő pont nyílt a rendőrségen, március 30-án pedig Áldozatsegítő Központot adtak át Békéscsabán. Kiknek és miben segít a központ?
– Valóban néhány hónapja áldozatsegítő pont létesült a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság épületében, március 30-án pedig a Szabadság tér 1-3. szám alatt megnyílt a Békéscsabai Áldozatsegítő Központ, amelyet dr. Répássy Róbert államtitkár úrral adtunk át. Itt felkészült, magas szakmai színvonalon dolgozó szakemberektől kaphatnak széleskörű – akár jogi, pszichológiai, pénzügyi – segítséget azok, akik bajba kerültek. Bár Békéscsaba, Békés megye a legbiztonságosabbak, legbékésebb megyék közé tartozik, és a rendőrség bűnmegelőzési tevékenysége is kiváló nálunk, de ez nem jelenti azt, hogy az áldozatok elérése érdekében ne lenne szükség nagyobb hatékonyságra. A most megnyílt központ célja, hogy a rendőrséggel, civil szervezetekkel, a kormányhivatallal együttműködve prevenciós munkát végezzen, másrészt pedig segítse, támogassa azokat, akik nagyobb anyagi értékre elkövetett szabálysértésnek vagy bűncselekménynek az áldozatai. Itt tehát ők szakemberektől kaphatnak tájékoztatást, mentális és jogi segítséget.