Herczeg Tamás: Fontos döntések előtt áll az Országgyűlés

2024. október 22. 09:19 | Mikóczy Erika

Bő két hónap van hátra a 2024-es évből, ez idő alatt az Országgyűlésnek több kérdésben kell döntenie. Ezúttal erről, valamint a fogyatékkal élők nappali ellátásának ügyéről beszélgettünk Herczeg Tamás országgyűlési képviselővel.

 

Számos jogszabályt módosít és alkot az Országgyűlés a várhatóan december 20-áig tartó jelenlegi ülésszakban. Melyeket emelné ki ezek közül?

– A teljes magyar társadalomra vonatkozó, kiemelten a gazdaság és a vállalkozások számára fontos döntés meghozatala előtt állunk. Rövidesen tárgyaljuk a 2025. évi költségvetést, amelyben az a célkitűzés is szerepel, hogy az ideihez képest jövőre 3 és 6 százalék közötti sávba emeljük az ország gazdasági növekedését. Ha ez megtörténik, akkor lehetőség lesz néhány nagyon fontos intézkedés bevezetésére. Ezek között szerepel a családi adókedvezmény növelése, amit a gyermeket nevelő családok 95 százaléka tud igénybe venni. Jelenleg egy gyermek után 10 ezer forint, 2 gyermek után 40 ezer forint, 3 gyermek után maximum 99 ezer forint személyi jövedelemadó-kedvezmény vehető igénybe. Most két ütemben ennek a megduplázását tervezi a kormányzat. Az elképzelések szerint 2025 második félévében lépne életbe az első ütem, és 2026 elejétől a második ütem. Szintén fontos a Demján Sándor program, amely a kis-, és középvállalkozások számára próbál majd részben tőke támogatást, részben pedig nagyon kedvezményes kamatozású hitelt nyújtani. Széchenyi óta tudjuk, hogy a hitel szinte elengedhetetlen feltétele annak, hogy egy vállalkozás képes legyen a növekedésre. A Demján program célja az, hogy a kis- és középvállalkozások gazdasági növekedést érjenek el. Ahogy Orbán Viktor miniszterelnök fogalmazott: fontos, hogy szintet tudjanak ugrani a vállalkozások, tehát hogy bővíteni, fejleszteni tudjanak. Ez összefügg a minimálbér, a garantált bérminimum és általában a jövedelmi viszonyok alakulásával, javulásával is. Ha élénkül a gazdaság, az nyilván nagyobb keresletet eredményez a munkaerőpiacon. A nagyobb kereslet pedig azzal jár, hogy emelkednek a bérek. A jövedelmek tekintetében az idei adatok is biztatóak: a reálbér-növekedés várhatóan 8-9 százalék lesz ebben az esztendőben.

 

– Térjünk át az országosról helyi témára. Sokáig foglalkoztatta a közvéleményt, hogy a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete anyagi okok miatt már nem tudja vállalni egyes gondozottak nappali ellátását. Milyen megoldás született ez ügyben?

– Ahogy sokan tudják, a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete Napraforgó Központ Fogyatékosok Nappali Intézménye azoknak a fogyatékkal élőknek a nappali ellátását szüntette meg Békéscsabán, akik már felnőtt korba léptek. Ezt a kötelező önkormányzati feladatot – a város és az egyesület közötti együttműködési szerződés értelmében – éveken át az egyesület végezte. Most viszonylag rövid határidővel ezt a szerződést mondta fel az egyesület. Az önkormányzat természetesen nem tehetett mást, mint hogy elfogadja a döntést. Gyorsan sikerült megoldást találni a helyzet kezelésére. A Békéscsabai Kistérségi Egyesített Szociális Központ egyik városi egysége, konkrétan a Mokry Utcai Idősek Klubja lehetőséget biztosít arra, hogy az a hét személy, akiknek ilyen típusú nappali ellátásra van szükségük, ott tölthessék a mindennapjaiknak azt a szakaszát, amelyben a szüleik, gondviselőik szerint támogatásra van szükségük.

 

 

– Villámgyorsan működésbe lépett a rendszer, amihez arra volt szükség, hogy új munkatársakat vegyenek fel, és a klubot alkalmassá tegyék az ellátottak fogadására. Szerencsére nagyjából adott volt a lehetőség arra, hogy egy nagyobb és egy kisebb helyiséggel kialakítsák azokat a tereket, ahol múlt héttől már fogadni tudják az érintetteket. A kormányzattal folytatott tárgyalásaink eredményeként, egy normatíva fölötti, 6 millió forintos támogatást kap az önkormányzat azért, hogy ezt a feladatot el tudja látni. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy sokféle kötelező szociális feladatot lát el a város. Vannak olyan területek, ahol erre elég a normatíva, és vannak olyanok is, ahol nem. Viszont így, hogy egy komplex intézményben kaptak helyet a gondozottak, Békéscsaba pedig a normatívát kiegészítő támogatáshoz jutott, a probléma megoldódott. Beszéltem a fenntartóval, beszéltem az intézményvezetéssel és tartom a kapcsolatot a szülőkkel is – úgy tűnik, minden érintett számára elfogadható módon rendeződött a helyzet.

 

– Most egy egyszeri kiegészítő támogatást kapott a város a helyzet gyors megoldásának érdekében. Várható-e, hogy a későbbiekben nő az erre a feladatra adható normatív támogatás?

– A kérdés azért jogos, mert azokon a területeken, ahol nem elegendő a normatíva, ott annak az emelése lenne a legjobb megoldás. Nem vagyok biztos abban, hogy a teljes feladatellátást fedezi ezen a részterületen a következő évi normatíva, de dolgozunk rajta. A Belügyminisztériumban az illetékes államtitkárral, helyettes államtitkárral, valamint a szakmai csapattal több körben tárgyaltam erről. Remélhetőleg előbb-utóbb a normatíva reál értéke növekszik majd, hogy könnyebben tudják az önkormányzatok ezt a kötelező feladatot is ellátni.

További programok »

Friss hírek

FEL