– A Sas patikában vásároltam munkába menet és ahogyan kifelé jöttem, megláttam, hogy a földön, hason fekszik egy idős férfi, mellette többen álltak, próbálták szóra bírni, de nem reagált. Odamentem, oldalra fordítottam és akkor láttam, hogy vérzik az orra és lila a feje. Belenéztem a szájüregébe és a nyakán próbáltam megkeresni a pulzusát, felé hajoltam de nem volt légzése. A mellettem álló fiatalember hívta a mentőket én pedig megkezdzem az újraélesztést. Nem ijedtem meg, próbáltam a feladatra összpontosítani, amíg a mentő oda nem ér. Elég sokáig végeztem a mellkaskompressziókat, aztán egy másik egészségügyi dolgozó, Uhrin Beatrix a segítségemre sietett, majd a férfit átadtuk a mentősöknek – mesélte el a történteket Zima-Kovács Ilona. Hozzátette, az eset után két órával még mindig remegett, bár nagyon örül, hogy a férfi életben maradt, nem volt ugyanis biztos benne, hogy sikerül a mellkaskompresszió.
Zima-Kovács Ilona
A huszonhárom éve az egészségügyben dolgozó, diplomás ápoló elmondta, hogy korábbi munkahelyén a belgyógyászati osztályon élesztettek újra betegeket, de olyat, hogy nekik kelljen felismerni a helyzetet és megkezdeni az újraélesztést, most volt először.
– Arra kérek mindenkit, hogy ha az utcán földön fekvő embert lát, nem menjen el mellette, ne hagyja magára, próbáljon kontaktust teremteni, segítséget kérni és hívni a mentőket – hangsúlyozta az ápoló.
Zima-Kovács Ilona két és fél éve a 15. számú háziorvosi körzetben dolgozik. Dr. Varga Franciska elmondta, hogy nagyon büszke kolleganőjére, akivel tavaly a békéscsabai kórház sürgősségi osztályán tartott újraélesztési tanfolyamon frissítették fel életmentő tudásukat.
Zima-Kovács Ilona és Dr. Varga Franciska