Egy napra Gyulára költözött a felkelő nap országa

2024. október 12. 15:03 | Csiffáry Zsuzsanna

A japán kultúrát ismerhették meg szombaton az érdeklődők a gyulai Mogyoróssy János Könyvtárban tartott japán napon. A rendezvényt hatodik alkalommal rendezték meg a városban, idén az őszi levelek volt a központi téma.

Görgényi Ernő polgármester köszöntőjében kitért arra, hogy a két kultúra sokat tanulhat egymástól, hiszen Japánt, a felkelő nap országát megismerve ősi tradíciókkal és hatalmas tudással teli kultúrába nyerünk bepillantást. Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a japán napoknak köszönhetően sokan ismerhetik meg még jobban országát. Hozzátette: Magyarország és Japán több mint 150 éve ápol egymással diplomáciai kapcsolatot. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/ Behir.hu

 

– Hálás vagyok, amiért meghívtak erre a napra. Hat hónapja vagyok kiküldetésben Magyarországon, örömmel jöttem el ide, ebbe a gyönyörű városba, ahol Erkel Ferenc, a Himnusz zeneszerzője született. A Himnuszt ez idő alatt több rendezvényen is hallottam. Rengeteg épületetet és egy kastélyt is láthattam. Külön köszönöm a 2021-ben kiépített japán kertet a könyvtár udvarában, sokak számára nyújt kikapcsolódási lehetőséget – mondta Ono Hikariko, aki kitért a nap tematikájára, vagyis az őszi lombkoronára.

 

Fotó: Balog Zsolt/Behir.hu

 

– Az őszi levelek Japánban sokkal többet jelentenek, mint természeti képet. Mélyen gyökereznek az emberek szívében és kultúrájában. Országunkban versek és dalok szólnak a lombozat változékonyságáról, valamint az emberekben végbemenő változásokról. Ez a szenzitivitás szerintem rezonál a magyarokkal, akik szintén élvezik a négy évszakot – hangsúlyozta a nagykövet. 

Többek között a japán írásmóddal is megismerkedhettek az érdeklődők szombaton Gyulán. A japánok többsége fentről lefelé ír, de a vízszintes írás is elfogadott az országban. Akinek pedig volt kedve, az japán jellegzetes ételeit is megkóstolhatta. Az esemény főszervezője, Hankó Ferenc, a MAPON Gyulai Magyar-Japán Kulturális Egyesület elnöke elmondta: a japánok sokszínűsége abból is ered, hogy a buddhizmus, a konfucionizmus, a sintoizmus és a kereszténység is ötvöződik a mindennapjaikban. 

Japán mindig is híres volt különleges kultúrájáról és szokatlan tradícióiról. Mint izolált sziget, Japán kultúrája majdnem teljesen külső behatások nélkül alakult ki. De emellett sok más oka is van, hogy a világ egyik legegyedibb országa. A sintót Japán legősibb vallásaként tartják számon. Noha a legtöbben ma már tagadják, hogy vallásosak lennének, a hagyományok és fesztiválok óriási szerepet játszanak a japánok mindennapi életében. Csak Kiotóban több mint 400 sintó szentély található, amelyet különböző istenségek tiszteletére tartanak fent.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/ Behir.hu

 

További programok »

FEL