A Budapest Bank Békéscsabáért Program hetedik alkalommal támogatja a Békéscsaba és térsége fejlődését szolgáló civil kezdeményezéseket: ezúttal 6 nonprofit szervezet nyerte el a megpályázható 100 és 500 ezer forint közötti összeget, összesen 3 millió forintot. Az adományokról szóló okleveleket a Budapest Bank és Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselői ünnepélyes keretek között adták át a díjazott szervezeteknek.
A pályázat nyertesei ebben a fordulóban a következők lettek: Békéscsaba Városi Nyugdíjas Egyesület, Csaba Kulturális Egyesület a Táncművészetért, Csabai Szlovákok Szervezete, Körösök Völgye Natúrpark Egyesület, PONT MI Közhasznú Egyesület és a Remonda Szabadidős és Lovas Sportegyesület.
A pályázati fordulók témakörét a kiírók mindig az aktuális helyi igények felmérése alapján határozzák meg annak érdekében, hogy a pályázati program segítségével minél kézzelfoghatóbb, változatos, értékes kezdeményezések valósulhassanak meg. A 2016. őszi fordulóban ezúttal egy nagy, átfogó kategóriában várták a civilek pályázatait: természeti és kulturális értékmegőrzést célzó programokra lehetett támogatást kérni. Az elbírálás során előnyt élveztek azok a kezdeményezések, amelyek olyan jelentős érdeklődésre tartanak számot, hogy várhatóan legalább 100 vendégéjszakát eredményeznek, és ezáltal a helyi idegenforgalomhoz is hozzájárulnak. A nyertes pályázók többek között nemzetiségi fesztivál, kulturális rendezvénysorozat, emléknap szervezéséhez, valamint nyugdíjas és civil kulturális találkozó lebonyolításához kértek pályázati forrást, de olyan egyesületet is díjazott a zsűri, amely az alföldi tanyavilágban honos népi tűzhelyek közösségi célú felhasználásának népszerűsítéséhez kért támogatást.
A Budapest Bank 2013 őszén indította a Budapest Bank Békéscsabáért Programot azzal a céllal, hogy a Békéscsaba és közvetlen környezetének fejlődéséért tevékenykedő nonprofit szervezeteket pályázati keretek között támogassa. Az eddigi hét pályázati fordulóra 269 pályázat érkezett, ennek keretében 74 nyertes civil szervezet részesült összesen 34 millió forint támogatásban. A most lezárult ciklus 3 millió forintos pályázati forrását a Budapest Bank és Békéscsaba Önkormányzata közösen biztosította, fele-fele arányban.
– Egészen egyedülálló és érdekes pályázatok érkeztek a mostani kiírásunkra; az egyik nyertes szervezet például a hajdani városi főkertész, Lischka Lipót emlékére szervez a helyi családokat is megszólító egész napos megemlékezést. A város Lischka Lipótnak köszönheti többek között a Széchenyi liget újraparkosítását az 1888-as árvíz pusztítása után – mondta el Lasetzky Frigyes, a Budapest Bank operáció és minőség vezetője az ünnepélyes díjátadón. – Fontos, hogy a fiatal generációk is megismerjék a város múltjának minél több momentumát, hogy ne vesszenek feledésbe azok a békéscsabaiak, akik annak idején tevékenyen alakították a város életét. Külön öröm számunkra, hogy ehhez mi, akik a mai város fejlődését támogatjuk, szintén hozzájárulhatunk – tette hozzá.
Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere kiemelte: „Fontos célunk, hogy városunk gazdag kulturális örökségét és páratlan természeti adottságait minél szélesebb körben megismertessük. Ezért is ösztönöztük a pályázókat arra, hogy programjaik népszerűsítését minél tudatosabban és átfogóbban beépítsék pályázataikba, hogy a közvetlen környezetükön kívül lakó közönségre is gondoljanak. Ily módon, közös erővel, olyan új látogatókat is vonzhatunk Békéscsabára, akik még nem ismerik az itteni látnivalókat” – mondta el a polgármester.
A pályázat bírálóbizottságának társelnökei Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, valamint Lasetzky Frigyes, a Budapest Bank operáció és minőség vezetője voltak. A bizottság munkájában további tagokként Nánási János, a Békés Megyei Hírlap kiadóvezetője és főszerkesztője, Adriány Kincső, az Erőforrás Alapítvány United Way Magyarország ügyvezető igazgatója, illetve Cs. Tóth Marianna, a Budapest Bank kommunikációs vezetője vettek részt.