Három nagyobb programot tervez még idén a Békéscsabai Finn-Magyar Baráti Kör

2021. november 4. 18:18 | Csiffáry Zsuzsanna

A Békéscsabai Magyar - Finn Baráti Kör erre az évre még három nagyobb programot tervez. Erről és céljaikról Lupták Zoltán, a baráti kör elnöke tájékoztatta portálunkat.

Békéscsaba és a finnországi Mikkeli kapcsolata 40 évvel ezelőtt kezdődött, a két város vezetői 1981. szeptember 17-én írták alá a testvérvárosi megállapodást. Mikkeliben ekkor már működött a Magyar Baráti Társaság, városunkban pedig 1982. december 3-án alakult meg a Békéscsabai Magyar-Finn Baráti Kör.

A baráti Kör idén nyáron megválasztott új vezetőségének célja, hogy az elmúlt 40 év számos baráti és szakmai kapcsolatáról, a különböző területeken megvalósult együttműködésekről, utazásokról, tapasztalatcserékről méltóképpen emlékezzenek meg az évfordulók kapcsán, valamint a jövőben is folyamatosan tájékoztassák a békéscsabai és környékbeli lakosokat aFinnországgal kapcsolatos eseményekről, hírekről, információkról.

Ősszel több eseményt is szervezett a baráti kör: Tuba Orsolya, a finn oktatási és szociális innovációkról tartott interaktív előadást a Kollaborban, majd Békéscsabára látogatott október közepén Markku Virri finn nagykövet, végül Odze György író, diplomata többek között finnországi élményeit, tapasztalatait is megosztotta a közönséggel egy író-olvasó találkozó keretében.

 

Az év hátralévő részében még három nagyobb programmal készül a baráti kör

 

EeroYrjö-Koskinen, a FinnAgora, Finnország budapesti intézetének igazgatója, a közelmúltban érkezett Budapestre és vette át az intézet igazgatói posztját. A Békéscsabai Magyar-Finn Baráti Kör hosszú ideje szoros kapcsolatot ápol a budapesti finn nagykövetséggel és több finnországi partnerrel. Így merült fel, hogy meghívják Békéscsabára az új igazgatót.

A baráti kör céljának tekinti a jó finn gyakorlatok és tapasztalatok megismertetését és lehetőség szerint átvételét. Finnország világszerte élenjáró olyan területeken, mint az oktatás, a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, a megújuló energia alkalmazása, az „okos város”.  A felsorolt jó finn gyakorlatok közül több is hasznosítható régiónkban, illetve Békés megyében. Yrjö-Koskinen november 24-én, a baráti kör meghívására, Békéscsabán a Kollaborban fog ezekről a témákról beszélgetést folytatni a meghívott szakemberekkel és érdeklődőkkel. 

Dr. Bereczki András docens, az ELTE Finnugor Tanszékének vezetője november 26-án tart előadást Békéscsabán, szintén a Kollaborban Finnországról és Észtországról. Előadásában különösen a két ország sikereinek történelmi és társadalmi hátterét elemzi. Bereczki András több mint húsz éve Észtország magyarországi tiszteletbeli konzulja is.  A docens Magyarországon az egyik legjobb ismerője Finnországnak és Észtországnak. 

A baráti kör tagjai és barátaik hagyományosan minden évben, a finn függetlenség napjához kötődve – amely december 6-án van – egy úgynevezett „finn kiskarácsonyt” tartanak. A kötetlen beszélgetés, a kör az évi eseményeinek áttekintése mellett mindig kerül az ünnepi asztalra pár finn finomság: piparkakku, azaz mézeskalács, gyömbéres sütemény, füstölt lazac és az elmaradhatatlan „glögi”, azaz forralt bor. Idén ezt a kis ünnepséget december 4-én rendezik meg a baráti kör tagjai.

További programok »

Itthon

A fények vezették a leendő Belvárososok útját

Egy ötállomásos programsorozatot indított ősszel a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium az intézmény iránt érdeklődő leendő első osztályos gyermekek és szüleik számára. A Fénykeresés a Belvárban című etap szerda este a Márton-nap jegyében telt a suli számos pontján.
09:16
FEL