Varga Tamás alpolgármester a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a pumpapálya is abba a tervezési elgondolásba illeszkedik, miszerint a Wenckheim kerékpárúton végighaladva élményeket is kapnak a kerékpározók.
– A pihenőhelyek, a madárles, a pumpapálya, az épített környezeti örökség az, amely végig díszíti a Wenckheim kerékpárutat. Olyan élményt ad, ami a környéken nincsen máshol. Az, aki végigmegy majd a pályán adrenalinlöketet kap. A gyerekpálya olyan kompetenciákat fejleszt, mint a koordináció vagy az egyensúlyérzék – ismertette az alpolgármester, hozzátéve, hogy a turisták szívesen látogatnak majd ide, a helyiek pedig egy új, kedvelt közteret tudhatnak ezután magukénak.
– A pumpapálya egy kerékpáros ügyességi pálya. Azért hívják így, mert ha a használója megfelelő módon végzi ezt az úgynevezett pumpáló mozgást, akkor lendületet tud szerezni és számtalanszor körbe tud menni a pályán anélkül, hogy tekernie kellene – ezt már Pichler Róbert, a kerekparpalya.hu tulajdonosa ismertette.
Elmondta, hogy azért lett a pumpapálya a legnépszerűbb pályatípus, mert nagyon széles körben elérhető, vagyis aki tud pedálos biciklivel egyensúlyozni, az tud használni egy pumpapályát is.
– Ezeken a pályákon akár világversenyeket is lehet szervezni egy fotocellás időmérővel, meghívott versenyzőkkel, szponzorokal – ismertette.
A helyszínen egy nagyobb és egy kisebb pálya épül egymás mellett: egy 10 x 20 négyzetméter és egy 35 x 17 négyzetméter alapterületű.
– Ennek az a célja, hogy mind a kisebbeknek, mind pedig a nagyobbaknak kihívást jelentsen, illetve hogy párhuzamosan minél többen tudják használni. A kisebb pályát azok használhatják, akik futóbringával szeretnének menni rajta, vagy most tanultak meg kerékpározni; a nagyobbat pedig az idősebbek, a haladók tudják akár versenyzésre is használni – mondta el Pichler Róbert. – A legjobb BMX-el vagy mountain bike típusú kerékpárral használni a pályát, de bármilyen bringával igénybe vehető. Ami nagyon fontos, hogy a megfelelő védőfelszerelést mindenki használja: alap a bukósisak, ezen felül ajánlott a kesztyű, a térd- és könyökvédő, főként a gyerekeknek – hangsúlyozta.
A pálya alapját földből és agyagból formázzák meg, ezt különböző típusú tömörítőgépekkel tömörítik, majd erre kerül egy murva réteg. Ezt folyamatosan áztatják és tömörítik, hogy minél keményebb legyen, végül pedig a rézsűket beszórják fűmaggal.
Ha minden jól megy, akkor a pálya már a héten, 3-4 napon belül készen lesz, és a tervek szerint körülbelül egy hónap múlva megnyílhat a látogatók előtt is.