– A magyarországi temetkezési szokások hosszú évszázadok alatt alakultak ki. A kereszténység hazai térhódításával az egyházi szabályok lettek uralkodóak a lakosság végtisztességet megadó rendtartásában. Már I. (Szent) László és Könyves Kálmán király is törvénybe foglalva rendelkezett a tárgyat illetően és ez erős alapokra helyezte a mindenkori társadalom tagjainak viszonyulását a kérdéshez – hangzott el az eseményen.
Varga Tamás alpolgármester a jelenlévőkhöz intézett köszöntő beszédében elmondta, a városnak fontos az elhunytak emlékének ápolása, sírjaik állagmegóvása. Mint fogalmazott: egy gondozott temető gondoskodó településre utal.
– A templomok körül található sírkertek telítettsége után a települések határában létrejövő felekezeti temetőkig sok idő telt el. Ma már a történeti jellegű temetkezési helyek rendben tarása adhat kihívást, ezeket zöldterületként lenne ajánlatos kezelni, nem pedig szabad beépítésű földekként – nyilatkozta a behir.hu-nak a rendezvény első előadója, Gecséné Dr. Tar Imola, egyetemi docens és tájépítészmérnök.
Dr. Sicz György, az esemény másik felszólalója kiemelte: az utókor számára rendkívül fontos megőrízni a történelmi emlékezet eme darabjait, hiszen a településtörténeti jellegükből fakadóan óriási információhalmazt tartalmazhatnak. Mint mondta: múltunk reprezentáns, nagy alakjainak sírhelyei szerencsére többnyire jó állapotban vannak, az őket körülvevő temetők azonban már kevésbé.