Az agrárszakképzés országos tanévnyitó ünnepségén, Farkas Sándor miniszterhelyettes köszöntőjében kiemelte: nagyon fontos, hogy a mezőgazdaságból jó minőségű alapanyagok kerüljenek az élelmiszeriparba, amely az utóbbi években folyamatos átalakuláson és fejlődésen megy keresztül. Kiemelte: jelentőségű feladatuk, hogy a jövő élelmiszeripari szakembereinek színvonalas, a modern kor elvárásainak megfelelő, gyakorlati alapú képzését kapjanak és a 21. század kihívásainak helytálló tudással gyarapodhassanak. Folyamatosan nő a szakképzésben tanulók száma, az élelmiszeripari képzésre 20 százalékkal többen iratkoztak be az idei tanévben – tette hozzá.
Hangsúlyozta: az agrárágazat jelentősége az elmúlt években felértékelődőtt, ezért a kormány különleges értékként tekint a vidékre és a fejlesztéseket is ide összpontosítja.
– A szakképzett munkaerő az egyik alapja a vidék erejének, hiszen a jó munkaerő megfelelő megélhetést biztosít, amely elősegíti a a lakosság helyben maradását és mérsékli a vidék elnéptelenedését. Fontos, hogy minél több vidékén élő ember találja meg az agrárágazatban saját és a családja boldogulását – fogalmazott.
A Békés Vármegyei Kormányhivatal kiemelt stratégiai partnerként tekint az agrárkamarára, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségére – emelte ki köszöntőjében Békés Vármegye fősispánja és hozzátette, hogy ez a hétéves együttműködési megállapodás azért is fontos, mert a gazdálkodók számát és a terület nagyságát tekintve is ez a második legnagyobb mezőgazdasági térség az országban.
– A valós élet valós kihívásaira keressük a választ a különböző munkacsoportokban, bizottságokban, a Békés Vármegyei Kormányhivatal tudományos tanácsában, vidékfejlesztési konferenciákon, rendezvényeken. Együttműködve az itt lévő egyetemekkel, szakképzési centrumokkal és tankerületekkel – hangsúlyozta dr. Takács Árpád.
Az Alföldi Agrár Szakképzési Centrum tíz szakképző intézményt működtet, Csongrád-Csanád, Békés és Jász-Nagykun Szolnok vármegyékben. Az intézmények oktatási palettája felöleli az agrárium valamennyi területét, szakmáját, mközel 2500-an vesznek részt a képzéseiken. Békés vármegyében két iskola tartozik az intézményhez.
– A gyomaendrődi Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium a 10 éve került át az agrárminisztériumhoz, mára Békés vármegye és az Alföldi Agrárszakképzési Centrum legnagyobb létszámmal működő oktatási intézménye. Itt a korábbiak mellett új szakmaként, panziós-fogadós képzést indítanak, Kétegyházán pedig a 2023/24-es tanévben is a mezőgazdasági gépészeket és a gazdálkodókat képeznek – tájékoztatott Horváth József főigazgató.