Egy tanuló szakképzési munkaszerződéssel való foglalkoztatásáért minimum 2 112 000 Ft és maximum 2 736 000 Ft állami támogatás vehető igénybe évente, attól függően, hogy milyen szakmában és mennyi időt tölt el a tanuló a gyakorlati képzőhelyen. Ezen felül a tanuló sikeres szakmai vizsgája után egy ún. „sikerdíj” is jár, melynek összege az összes kapott támogatás 20%-a.
Elsősorban olyan vállalkozások jelentkezését várják, amelyek a szakmai utánpótlásuk biztosítását tartják szem előtt. A törvényi előírások szerint csak olyan vállalkozásnál lehet tanuló, melyet a gazdasági kamara nyilvántartásba vett. A nyilvántartásba vételnek vannak bizonyos személyi, tárgyi és dokumentációs feltételei, és a tanulói foglalkoztatással is járnak kötelezettségek. A tanuló iránti foglalkoztatási igényt írásban kell kezdeményezni kamaránál. Ha ez megtörtént, a vállalkozás kap egy személyes duális képzési tanácsadót, aki felkeresi a céget és segítséget nyújt az adminisztrációs részletek kidolgozásában, a pénzügyi tervezésben. A vállalkozó választ kap esetleges jogi, munkaügyi, tanügyi kérdéseire. A hatósági nyilvántartásba vétel egy közvetlen helyszíni ellenőrzés eredménye.
Szakképzési munkaszerződés csak olyan tanulóval köthető, aki betöltötte a 15. életévét és sikeres ágazati alapvizsgát tett. Ezt a szerződést vagy a teljes képzési időre, vagy évente egy alkalommal minimum 4, maximum 12 hétre lehet megkötni.
A hatósági nyilvántartásba vétel személyi feltételei (gyakorlati oktatónál):
- cselekvőképesség,
- szakirányú szakképesítés + 5 év szakmai gyakorlat,
- egy 50órás kamarai gyakorlati oktatói tanfolyamon való részvétel vagy
- szakirányú mestercím megléte vagy
- betöltött 60. életév vagy
- szakirányú felsőfokú iskolai végzettség + 2 év szakmai gyakorlat vagy
- szakirányú szakképesítés, nem szakirányú felsőfokú iskolai végzettség + 5 év szakmai gyakorlat.