Gulyás: Gazdasági akciótervet fogadott el a kormány

2024. október 16. 12:00 | behir.hu

A szerda délelőtti kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő számolt be a kormány legújabb döntéseiről.

A tájékoztatón Gulyás Gergely ismertette, hogy a kormány az új gazdasági akciótervvel kapcsolatban nemzeti konzultációt indít.

– Senki nem vitathatja, hogy a világgazdaság a pandémia és a háború óta gyökeresen megváltozott, ezekhez a változásokhoz Magyarországnak is alkalmazkodnia kell, új eszközökre van szükség a sikerhez, ennek kulcsa továbbra is a munkaalapú gazdaság, amiben kiemelkedően jól áll az ország – fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hozzátette: a kormány a gazdasági semlegességre törekszik, ezért nem csatlakozik a kereskedelmi háborúkhoz, illetve keletről és nyugatról is várják a befektetéseket.

Gulyás Gergely úgy folytatta, hogy a jövő évi költségvetés előkészítéseként elfogadott akcióterv célja, hogy a gazdaság elérje jövőre a 3–6 százalékos növekedést úgy, hogy ez a társadalom legszélesebb körét érintse.

Az akcióterv három pillére:

– a jövedelmek vásárlóerejének folyamatos növelése,
– megfelelő lakhatás biztosítása és lakhatási válság kezelése,
– Demján Sándor-program, ami a kkv-k méretének a megduplázását segítené.

Az elsőt pillért három intézkedéssel segítik. Cél egy lehetőleg hároméves bérmegállapodás lefektetése, amely lehetővé teszi a garantált bérminimum és minimálbér folyamatos emelését úgy, hogy az mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára megfelelő legyen. Munkáshitelt indít a kormány, és a gyermekek után járó szja-t megduplázzák jövőre és 2026-ban 50-50 százalékkal.

A miniszter a Demján Sándor-program kapcsán elmondta: a kkv-k megerősítése a bérek növeléséhez is jelentős mértékben hozzá tud járulni.

Elhangzott tovább, hogy meghosszabbítják az új lakásokra vonatkozó 5 százalékos áfát, valamint 5 százalékos önkéntesen vállalt lakáshitel-kamatplafont fognak bevezetni a bankszektorral együttműködésben. Bővítik a kollégiumi férőhelyeket is.

– Tőkefinanszírozási programot indítunk, ez új eszköze a magyar gazdaságpolitikának, ami segíteni fogja az új beruházásokat, fejlesztéseket. A kis- és közepes vállalkozások beruházásélénkítő programja is elindul, emellett a digitalizációt is segíteni fogjuk. A kormány újraindítja az Eximbank ösztönző programját, elindul egy kifektetési program is. A hazai kkv-kat érintő uniós programot és kifizetéseket felgyorsítják, valamint segítenek az adminisztrációcsökkentésben, például a kötelező könyvvizsgálati értékhatárt növelni fogják.

A 21 intézkedés a terv szerint január elsejével hatályba lép.

További programok »

FEL