– A kormány a tegnapi ülésén mandátumot adott Bóka János miniszter úrnak az Európai Bizottsággal történő tárgyalásra, a migráció ügyében Magyarországot elmarasztaló ítélettel kapcsolatosan. Vannak fontos sarokpontok, amelyeken nem akarunk átlépni, ilyen a magyar emberek népszavazáson hozott döntése, ami számunkra parancs: a magyar emberek akarata ellenére Magyarországra senkit nem lehet betelepíteni. A határokat az illegális bevándorlók elől továbbra is megvédjük – kezdte a kormányinfót Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy akik politikai menedékjogot kapnak az uniós szabályoknak megfelelő eljárásban, azoknak felajánlják az egyirányú, ingyenes brüsszeli utat.
„Ha nem védik a külső határokat úgy, ahogy Magyarország, akkor Schengen fog összeomlani”
A miniszter kiemelte, hogy igénylik a határrendészeti költségek megtérítését, ennek érdekében a kormány kész akár pert is indítani az Európai Bizottság ellen, márcsak azért is, mert ha nem kötelezik a külső tagállamokat arra, hogy valóban hatékonyan védjék meg a külső határokat úgy, ahogy azt Magyarország teszi, akkor „Schengen fog összeomlani”.
Gulyás Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy Németország szeptember 16-ától valamennyi belső schengeni határon – ahol eddig szabadon lehetett átjárni – határellenőrzést vezet be.
– Németország szétveri Schengent. Először szétverte azzal, hogy nem kötelezte az uniós tagállamokat arra, hogy hatékonyan megvédjék a külső határt, most pedig szétveri azzal, hogy bevezeti a belső határellenőrzést. A határok nélküli belső piac, a szabad közlekedés a schengeni zónán belül az Európai Unió egyik komoly vívmánya, amely most veszélybe kerül, mert nem hallgattak Magyarországra, nem tették világossá, hogy minden országnak példásan kell megvédenie a külső határokat – fogalmazott Gulyás Gergely.
Magyarországon 250 ezren kapnak minimálbért, 700 ezren pedig garantált bérminimumot
A miniszter ismertette, hogy a kormány tárgyalt a jövő évi költségvetés célkitűzéseiről. Nagy Márton gazdasági miniszternek adtak felhatalmazás arra, hogy tárgyaljon a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel.
– A cél az, hogy jelentős minimálbér- és garantált bérminimum-emelés lehessen Magyarországon. Néhányan azt hiszik, hogy ennek mértékét a kormány határozza meg, a valóság ezzel szemben az, hogy a munkaadók és munkavállalók között csak egy tárgyaló fél a kormány. Ha a felek megállapodásra jutnak, azt a kormány emeli törvényerőre – jegyezte meg Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy a kiszámíthatóság jegyében azt szeretnék, ha több éves megállapodás jönne létre, illetve ha a minimálbért a bruttó átlagkeresetekhez kötnék.
Mint elhangzott, ma Magyarországon 250 ezer ember kap minimálbért, garantált bérminimumot 700 ezer ember keres.
Munkáshitel azoknak, akik 17-18 éves koruk óta dolgoznak
Gulyás Gergely beszámolt arról, hogy a kormány tárgyalt a szakmunkáshitelről is, ebben a tervek szerint október végéig születik döntés.
– A kormány arról tárgyalt, hogy nem szakmunkáshitelt vezetne be, hanem egy olyan munkáshitelt, amely nemcsak a szakmunkások számára lesz elérhető. A részleteket ezután kell kidolgozni, de a cél az, hogy egyszerűen, gyorsan juthassanak kedvezményes hitelhez azok is, akik már 17-18 éves koruktól dolgoznak, és akiknek ezért a diákhitel nem áll a rendelkezésükre. Ezt a hitelt januártól szeretnénk hozzáférhetővé tenni – tette hozzá a miniszter.