A békési megyeszékhelyen található működőképes szélmalmot teljes egészében felújítják, amelyről már korábban is írtunk.
A jelenleg zajló kivitelezésről a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. cégvezetőjét, dr. Sódar Anitát kérdeztük.
– A szélmalom fa szerkezeti műhelymunkái már teljes egészében elkészültek. A külső és a belső vakolási munkák folyamatban vannak, illetve a tetőfelújítási munkák is félig elkészültek – fogalmazott dr. Sódar Anita, hozzátéve, hogy ha az időjárás engedi, a tetőfelújítási munkák várhatóan 2019 deceber végére fejeződnek be.
A Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, Ando György elmondta, hogy a szélmalmok Békés megyében aránylag későn terjedtek el, csak az 1850-es években. A ma Békéscsabán található szélmalom eredetileg Békés és Csongrád megye határában, Csókás-pusztán állt, és 1974-ben telepítették át a Gabonamúzeum területére.
– Ezekre a holland típusú szélmalmokra jellmező, hogy a tetőszerkezetüket a szél felé lehetett fordítani. Rendszerint vályogból vagy vert falból készítették, csak a külső rész volt téglából kirakva. A malom felső és a belső része is fa szerkezet. A malomkövek rendszerint Sárospatakról származtak. A kövekkel egy hétig őröltek. Azokat a molnárnak ki kellett emelnie és meg kellett vésnie, hogy minél jobban őrölje a gabonát – ismertette az igazgató.
Ando György a holland típusú szélmalomok szerkezetéről elmondta, hogy azok négy szinből állnak. Legfelül található a nagykerék, a következő szinten a szeles tengely, a harmadik szinten a kő, a legalsó pedig a lisztes szint volt. A búzát egy emelőszerkezettel húzták fel az első szintre, ahol a garatra öntötték, az alsó szinten pedig a liszt potyogott ki.
A Gyulai úti malomnál a kivitelezési munkálatok befejezésének a határideje 2020 februárja.