A kőzetek, vízfolyások és az egykori folyómedrek nélkül nincs élet, így növényvilág és állatvilág sincs - állítják a szakemberek. A Geotóp Nap 2017-es mozgalmához Békéscsaba is csatlakozott. A kezdeményezés célja, hogy felhívják az emberek figyelmét a földtani érdekességekre.
A Geotóp Nap Németországból indult kezdeményezés. Célja, hogy felhívja az emberek figyelmét az élettelen természeti értékek fontosságára. Magyarországon 2008-ban volt az első ilyen Geotóp Nap két helyszínnel. Idén 2017-ben, több mint 15 helyszín csatlakozott a mozgalomhoz.
Kocziha Attila a Bihari Túrák Közhasznú Egyesület elnöke szombaton, Békéscsabán elmondta, hogy az egyesületük már harmadik alkalommal csatlakozott az évente megrendezett Geotóp Nap programsorozathoz.
- Ez egy országos kezdeményezés, de mi Békéscsaba geológiai értékeit próbáljuk bemutatni, ennek érdekében kerékpártúrán eljutunk az Árpád fürdőhöz, ahol megismerhetjük az egyik ilyen geológiai értékünket a termálvíz forrásokat és annak a hasznosítását - mondta Kocziha Attila.
A kerékpártúrának több megállója is volt Békéscsabán, ahol különböző előadásokat hallgathattak meg az érdeklődők földtani témákban.
A geotóp fogalma, olyan földhelyszínt takar, ahol az élettelen természeti értékek leglátványosabb, legérdekesebb képződményeit találhatjuk. Békéscsabán pár ezer méterrel a földfelszín alatt találhatók meg ezek a geotóp látványosságok - hangsúlyozta Erdős Dániel geológus, földtudományi kutató. A szakember beszélt a kezdeményezés kialakulásáról és fontosságáról is.
-A természetvédelem legfontosabb tevékenységköre az állatok és a növények védelme, mindemellett a geológia földtani érdekességek kicsit háttérbe szorulnak. A Geotóp Nap pont azért jött létre, hogy a szakemberek ezekre is felhívják a figyelmet - tudtuk meg Erdős Dánieltől.
A kerékpározók, akik csatlakoztak a mozgalomhoz a Csabagyöngye Kulturális Központtól indultak, majd a Tondach Zrt. működő agyagbányájánál hallgathatták meg utolsó programként Fodor Attila kiselőadását a bánya történetéről.
A program a TOP-6.3.2-15-BC1 – 2016-00001 azonosítószámú „Belváros rehabilitáció III. ütem -Munkácsy – negyed program” című projekt keretében valósult meg.