A pályázat szervezett keretek között támogatja a vidéken élő, hátrányos helyzetű, valamint a rászoruló családok konyhakertjeinek megművelését, hozzájárul a kisállattartási gyakorlat megerősítéséhez, az önellátás alapjainak megszilárdításához.
Sztojka Attila, roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos a füzesgyarmati fórumon kiemelte, hogy a vidéki élet érték, meg kell őrizni a hagyományokat. Hozzátette: a pályázat segítségével a családok szakmai ismereteket is szereznek, ami hozzájárul a minőségi termeléshez, így túlmutathat a családi gazdálkodáson. A teremlők a továbbiakban akár őstermelőként, a piacon is értékesíthetik terményeiket.
A pályázat keretösszege 240 millió forint, a pályázók 650 ezer és 2 millió forint közötti összeget nyerhetnek. A pályázat célja, a vidéki településen élők életminőségének javítása a rendezett települések, működő családi porták kialakításával, a családi gazdálkodás alapjainak kialakítása, a családi porták fejlesztése, a családok termelési funkciójának megerősítése az élelmiszertermelés hagyományos, illetve korszerű formáinak elterjesztésével, a rendelkezésre álló szabad területek, műveletlen kertek bevonásával, hasznosításával. Cél továbbá a falusi hagyományos művelési kultúra megtartása, megszilárdítása, újjáélesztése, különösen a városból érkező, többnyire fiatal, gyermeket nevelő családok körében, akik a falusi életvitel, kultúra (beleértve a kertművelést, kisállattartást) alapjait nem ismerik.
A tájékoztatón elhangzott hogy minderre a következők pályázhatnak: a települési önkormányzatok, a települési önkormányzatok társulásai, a települési nemzetiségi önkormányzatok, az önkormányzati részesedéssel működő, közfeladatot ellátó nonprofit gazdasági társaságok, a közhasznú minősítéssel rendelkező civil szervezetek és ezek szövetségei, az egyházi jogi személyek, a szociális szövetkezetek.