Forintos emlékeink, oly drágák nekünk – jegyzet

2021. április 27. 17:34 | Such Tamás

Lassan 18 éve mondja Manyika, hogy jó lenne már körbenézni apja mezőberényi garázsában, mert még a ’92-es költözésekor, egy csomó jó könyvet hagyott ott. Nos… közben apósom a napokban eladta a garazsát – így a hétvégén átrostáltuk a 30-40 éve összegyűlt, majd’ háromgenerációs anyagot.

Most nem részletezném a Kecskemétről Mezőberénybe költözött apai nagymama mindennapi könnyfakasztó apróságát, de például Manyesz 1981-90. között vásárolt 30-40 rockkönyve rendesen megérintett engem is. Szinte nekem is egytől egyig megvannak/voltak. (Ma már szinte képtelenség követni a popirodalmat, hiszen havonta akár öt zenei kötetet is piacra dobnak.)

Ellenben, amikor az üdítős dobozokat és üvegeket a szelektív konténerekbe dobáltam, azt vettem észre, hogy a szocialista rockirodalomhoz képest sokkal szélesebb volt a hűsítős üdítős-skála: egy csomó narancsos verzét találtam, míg ma, egy-két multiknak köszönhetően szűkösebb a választék.

 

Felhívás – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Felhívás – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

De a könyvekhez visszatérve, a bő három évtizede olvasott rockdolgozatnál azonnal beugrott egy-egy kardinális történet.

Például Boros Lajos Sakálok című munkájából az maradt meg leginkább, hogy Süni, a főszereplő gitáros a könyv elején egy rajongó csajt ölelget az öltözőben. Majd a kötet végén Süniék egy vidéki művházban muzsikáltak, és zárórakor egy szürke köpenyes bácsi mindenkit kitessékelt. Süni kifele menet belekerült a tömeg gyűrűjébe. Napszemüveget visel, és emiatt elkezdik cinkelni. Ráadásul épp a fentebb említett lány vereti meg a haverjaival. (Nem régiben Boros egy rádióinterjúban azt mondta, sajnálja, hogy életében csak három könyvet írt.)

 

Rock enciklopédiák – Fotó: behir.hu/Such Tamás

A hazai és a nyugati sztárok – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

A magyar kiadók akkoriban a Sakálok-féle fantáziakönyveket, néhány létező bandáról szóló történetet, illetve érdekes módon egy csomó rockenciklopédiát jelentettek meg, amelyben rengeteg átfedés volt. Ezzel szemben kevés volt a fordítás. Inkább a külföldi sztárokról leginkább a szerencsésebb, Nyugatra utazható újságírók publikálhattak, akik ki tudja, honnan, összevissza ollózták az információkat, majd kiadtak egy 156 oldalas füzetet. De mi még azoknak is örültünk.

Az egyik legnépszerűbb Hobo Stones könyve volt, amely a vasfüggöny acélbiztonsága miatt egy csomó feltételezésre épült. (Egyszer, a ’80-as évek elején egy fazon megszervezte Hobónak Londonban, hogy két napon belül találkozhatna Jagger menedzserével, de magyar előadó rájött, hogy mit tudna neki mondani… – mondjuk ez is csak egy 35 éves emlék a fejemben.)

Ami nagyon tetszett, hogy a közönséget ábrázoló képek majd’ mindegyikén, a kor divatja, a bulgár matrózpólós rajongók csápoltak. (A tömegben nem látszik az Alföldi papucs.)

 

Egy utánfutónyi emlék – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Egy fél utánfutónyi emlék – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Majdan a nagy szelektálás közben, amikor már megtöltöttünk vagy 50 zsákot, megjöttek a szállítók. A szimpatikus, nyitott fiatalemberekkel se perc alatt összehaverkodtam.

– Hiszel istenben… vagy ateista vagy? – kérdezte az egyik.
– Mindkettő – feleltem.

Majd amikor észrevette a zooyorkos halálfejes pólómat, azt javasolja, hogy szabaduljak meg tőle, mert bevonzza a sátánt, és idővel bajt hoz rám. Bólintottam.

A pólót Manyika 50 forintért turkálta.

 

Nagy Ferenc és Nagy Emese lába – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Nagy Ferenc és Manyika lába (a kép jobb fölső sarkában) – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

Publicisztika

Advent van, és már öt perce boldog vagyok! – jegyzet

Az orrom elé nézve bandukoltam a csabai utcákon, cikáztak a fejemben a gondolatok, hogy ekkor oda kell mennem, akkor ezt kell elintéznem, nyakamon egy határidő, pedig jó lenne már otthon lenni, adventi koszorút készíteni, és kicsit a lelkemet is készítgetni az ünnepre. Úgy éreztem, mintha egy hatalmas, nehéz zsákot cipelnék, amikor megláttam őt.
2024. december 1. 10:33
FEL