Szeptember 27-én szervezték meg a Csabagyöngye Kulturális Központ Panoráma termében a PsychArt Művészeti Maratont. A 24 órás programon együtt alkottak a pszichoszociális, mentális nehézségekkel, akadályozottsággal élők és az egészséges emberek. A rendezvényen minden önkéntes partnerszervezet és segítő munkáját kiemelték, ugyanakkor Mészáros Zsuzsanna és Tápia Mária a szociális segítés területén nyújtott kiemelkedő tevékenységükért elismerésben is részesültek.
A Közel 200 alkotásból a 45 legjobb munkát mutatták be az alkotókkal együtt a pénteken megrendezett lelki egészség világnapja alkalmából rendezett konferencián, akik körében profi alkotóművészek is megfordultak.
Félig-meddig érintettként én is nagyon sok küzdelmen mentem keresztül, amit a családban láttam és az életemben tapasztaltam. Nálam a festészet egy nagyon ösztönös folyamat, tehát amikor érzem, hogy megmozdul valami, akkor azt egész egyszerűen ki kell festenem magamból. Mindig utólag szoktam elemezni a képemet. Erre most az idő rövidsége miatt, meg hogy itt kellett hagyni a műalkotást nem is volt erre időm.
Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke köszöntő beszédében kiemelte, alázattal és tisztelettel kell kezelni azokat a segélyhívókat, akik bizalmukba fogadják őket. Mint fogalmazott, rendkívül fontos a lelki egészség állandó támogatása.
– A Magyar Telefonos Lelkisegély Szolgálatok Szövetsége mindig is fontosnak tartja a lelki egészség védelmét, hiszen ez az egyik alapcélunk. A művészetek gyakorlása is egy olyan tevékenység, amely a lelki egészség védelmét szolgálhatja, vagyis az élni jó életérzést erősíti. Ez pedig egy újabb lehetőség az elakadás leküzdésében – fogalmazott Dudás Erika pszichológus.
A világszövetség kezdeményezésére a lelki egészség világnapját több mint három évtizede minden évben október 10-én tartják. Az idei szlogen a munkahelyi mentálhigiénére irányította a figyelmet.
– A festőmaraton előnye, hogy lehetőséget nyújtott a közösségben való alkotásra. És az együttlét önmagában nagyon jót tesz a lelki egészségnek. Ezért egy nagyon speciális kiállítást próbáltunk ide szervezni. Ennek a konferenciának mindig van egy, a világszervezet által meghatározott központi témája. Ebben az évben a munka, a munkahely mentálhigiénéje a téma – fogalmazott Szabóné dr. Kállai Klára Dr. Baly Hermina Mentálhigiénés Alapítvány elnöke, aki hozzátette: ahhoz, hogy valaki jól érezze magát a munkájában, három attitűdre van szükség: kompetenciára, autonómiára/önállóságra és az emberi kapcsolatokra.