Néhány héten belül elkezdik építeni a BMW gyárat Debrecen határában, amely ha elkészül, akkor évente legalább fél százalékkal fogja növelni a GDP-t, amely 2019-ben minden várakozást felülmúlóan mintegy öt százalékkal növekedett – hangzot el az M1 Híradójában. Azért, hogy a gazdaság lendülete idén is kitartson, a kormány a hét elején bejelentette, folytatja az az elmúlt években nagyon sikeresnek bizonyult Nagyvállallati Beruházási Támogatási Programját. A munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár elmondta: egy olyan programról van szó, amelyben azok a nagyvállallatok, vagy a növekedést, illetve a beruházást követően nagyvállalattá váló, közép-és kisvállalatok kerülnek középpontba, amelyek kiszorulnak, méretüknél fogva kiesnek az Európai Uniós támogatási lehetőségekből. Marczinkó Zoltán István hozzátette, hogy több száz olyan cég van Magyarországon, amelyek kiszorulnak az uniós támogatásból, de ennek ellenére a magyar gazdaság növekedésének motorját képezik.
Az indulás évétől, 2015-től számítva nyolcvanmilliárd vissza nem térítendő támogatást kaptak a cégek, új technológiák alkalmazására, termelékenységük hatékonyságának növelésére, amelyek hozzávetőleg kétszázmilliárd forint értékű beruházást eredményeztek. A tavalyi év várhatóan beruházási rekord lesz az országban, hiszen a novemberi adatok szerint 1540 milliárd forint értékben született pozitív befektetési döntés. Ennek alapján már több fejlesztés valósult meg, mint 2018-ban. Magyarországon épül a világ egyik legnagyobb elektromosakkumulátor-gyára és beszállítói hátországa, ami egyértelműen hazánk sikerét vetíti előre a világ autóiparának új korszakában. Szakértők szerint az ilyen beruházásoknak köszönhetően ha kivédeni nem is, de jelentősen lassítani lehet majd a világgazdaságban kialakuló válság begyűrűzését.
Az M1-nek nyilatkozó közgazdász szerint a gazdaság húzóerejét jelentő járműgyártás mellett a szolgáltatási szektort, azon belül is a turizmust, az informatikát és a kereskedelmet is érdemes tovább fejleszteni, hogy minél több lábon álljon a gazdaság. Csath Magdolna közgazdász kiemelte, nem elegendő a meglévő cégek továbbfejlesztése, az is fontos, hogy az új, fiatal, kezdő vállalkozóból is egyre több legyen az országban. A M1 információi szerint ezt a szellemiséget tartalmazza majd a várhatóan a februárban a kormány elé kerülő második gazdaságvédelmi akcióterv is, amelynek legfontosabb célja a foglalkoztatás jelenlegi szintjének megtartása, a vállalkozások megerősítése, ezzel együtt a gazdasági növekedés fenntartása. A kormány azt szeretné, ha a magyar GDP továbbra is legalább két százalékponttal haladná meg a mindenkori uniós átlagnövekedést.
Forrás: hirado.hu