A magyar-román együttműködésben létrejövő, az Európai Unió, valamint a magyar és a román állam által támogatott tervezet kifejezett célja, hogy javítsa a foglalkoztatás arányát, vagyis csökkentse a munkanélküliek számát és elősegítse a határon átnyúló munkaerő-mobilitást. Címzetten azt, hogy az Arad megyei munkavállalók szívesebben dolgozzanak itt és a térségben, a Békés megyeiek pedig nagyobb számban keressenek és vállaljanak munkát Arad térségében. A projekt teljes költségvetése 2 millió 987 ezer euro, azaz megközelítőleg 1 milliárd 60 millió forint.
Várhelyiné Szűcs Panka kérdésünkre elmondta, a gyulai állásbörze a második állomás, ezt megelőzően Mezőkovácsházán volt, ezután pedig Sarkadon, valamint Békéscsabán lesz ilyen jellegű, általuk szervezett esemény. A sarkadit augusztus 6-án, a békéscsabait pedig az előzetes tervek szerint szeptember 9-én tartják. A Körös-Maros Alapítvány munkatársa, projektasszisztense hozzátette, egy éve készülnek már erre, a vírushelyzet azonban nem tette lehetővé, hogy korábban, a tervezettnek megfelelően szervezzék meg a Békés megyei eseményeket.
Bízik benne, hogy a szeptemberi, megyeszékhelyen tartandó rendezvény kapcsán nem ez és nem a pandémia elleni védekezés diktálta korlátozás lesz majd a leginkább meghatározó tényező – húzta alá. Mint megtudtuk, a tervezet megvalósítása a román partnerrel együttműködésben 2019-ben indult el. A magot azok a képzések, felnőttképzési lehetőség adják, melyek a környékben, számos területen fogalmazódtak meg. Vállalkozási ismereteket lehetett elsajátítani, valamint román és angol nyelvi oktatást szerveztek, de zöldségfeldolgozó, sörfőzőmester, továbbá állatgondozó képzés is zajlott.
Várhelyiné Szűcs Panka a további elemekről szólva azt is elmondta, létrehoztak egy oktatási központot, ahol ezek a képzések zajlanak, illetve zajlottak és itt szállást is tudnak, tudtak biztosítani a résztvevők számára. – A cégek és a munkavállalók is örülnek annak, hogy végre ismét lehet nyilvános, személyes találkozással járó eseményeket szervezni, talán ennek is köszönhető a fokozott érdeklődés, a kitüntetett figyelem – fejezte ki a projektasszisztens, azt is ismertetve, hogy a járványhelyzet okán sok az üres állás és vannak álláskeresők is, akik pedig dolgozni szeretnének.
Németh Endre határozott céllal érkezett az Ady Endre utcai épületbe: a szórakoztató zenész és softwarefejlesztő végzettséggel rendelkező 28 éves fiatalember a saját útját szeretné járni, vállalkozóvá szeretne válni. Az eltelt két és fél évben grafikusként dolgozott, élt a fővárosban is, de visszatért szülővárosába, itt szeretne érvényesülni. Információkat gyűjt, tájékozódik, részt vesz az ilyen és ehhez hasonló eseményeken, melyeket nem kényszerű kötelezettségként, hanem sokkal inkább tájékozódási lehetőségként él meg.
Ahogyan fogalmazott, a saját grafikáival mint árucikkekkel szeretne kereskedni, s tenné mindezt az online térben.
– Pénzt szeretnék csinálni és persze rendben van az, hogy valaki szereti a munkáját és ragaszkodik az állásához, minden tiszteletem az övé, de olyan egzisztenciát szeretnék felépíteni, hogy gond nélkül el tudjam látni a családomat – mondta. Kifejtette, most fiatal, most kell próbálkoznia és most kell mindent beleadnia ahhoz, hogy érvényesülni tudjon.
Az eseményen mások mellett a Magyar Honvédség Toborzóirodája, a Bonduelle Central Europe Kft., a Linamar Hungary Kft., az Unicon Zrt., valamint a Gyulai Várfürdő Kft. is képviseltette magát.