Fidesz: kardinális kérdés a béremelés

2016. december 16. 16:52 | Varga Diána

Nem kötelező a következő évre költségvetési koncepciót készíteni, de az elmúlt 26 évben ez gyakorlattá vált - mondta dr. Ferenczi Attila a pénteki sajtótájékoztatón. A frakcióvezető úgy fogalmazott: kezdenek "összetolódni" a városi ügyek, például az Integrált Területi Program, és a Modern Városok Program esetén, de emlékeztetett arra, a Terület- és Településfejleshztési Operatív Programból 14,9 milliárd forintot hívhat le a város. Az utóbbiban plusz forrásként érkező pénzből négy új kerékpárút terveztetését és kivitelezését tudja megoldani az önkormányzat. A politikus szerint saját forrásból ezeket a feladatokat csak hosszú évek múlva lehetne megoldani, ám most egyben, ütemezetten valósulnak meg a beruházások olyan uniós forrásból, amely nem a város büdzséjét terheli.  

A frakcióvezető szerint ezen felül elismerés illeti a helyi vállalkozásokat, hiszen Békéscsaba adóereje nőtt - kiemelte a Mondi, a Marzek-Kner és a Hirschmann beruházásait. Beszélt ugyanakkor a közoktatási intézmények állami fenntartásba való vételéről, és arról, kérdéses volt, meg kell-e szüntetni a Békéscsabai Intézményellátó Centrumot. Ahogy az a közgyűlésen is elhangzott, szerdán született döntés arról, hogy a centrum marad és szolgáltatást vásárol tőle a KLIK. Dr. Ferenczi Attila kardinális kérdésnek nevezte a béremelést. Mint mondta, figyelni kell arra, hogy ne torlódjanak a bérek, az önkormányzati dolgozóknál 120-150 millió forintos pluszt jelenthet a bérrendezés, az illetmény alapot fogják saját forrásból emelni jövőre a tervek szerint. A politikus azt is közölte: nem lesznek új adók, a meglévőket nem emelnék, ezen felül folytatnák az eddig megkezdett programokat is. A hulladékgazdálkodásról azt mondta, stabilizálódhat a helyzet, a város hitelfelvételéről pedig azt, hogy habár nem hívtak le minden összeget, minden forint feladattal terhelt, az összegeket fejlesztésre, például pályázatok önerejéhez használják majd. 

Dr. Ferenczi Attila kiemelte ezen kívül a DAREH-el kapcsolatos vitát, mint mondta, a városnak saját közszolgáltatója van, amelynek alvállalkozói szerződése van a TAPPE Kft.-vel.  A kérdés az, mi van, ha ez módosul, hiszem 2024-ig él a szerződés. A DAREH átveheti a Békéscsabai Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.-t, a díjak vélhetőleg nem emelkednek, habár központilag meghatározottak, kötöttek. A tanácsnok szerint plusz hulladéktárolók és gépek érkezhetnek Békéscsabára, a hulladékválogatónak pedig minél hamarabb be kell indulnia. A szennyvíztisztító telep ügyéről azt mondta: hét ingatlan van a védőtávon belül. A kártérítés kérdése volt vitás, most úgy tűnik, a város vállalja az ott található lakóházak kisajátítását. 930 millióból elindul a stadion-rekonstrukció, ami a remények szerint jövő őszig szerkezetkész lesz - zárta sorait a frakció vezetője. 

Herczeg Tamás a szociális szolgáltatási koncepcióról azt mondta: az önkormányzat és a civil szolgáltatók rövid és középtávú fejlesztéseit tartalmazza. A városnak vannak civil szervezetekkel megállapodásaik, a megye 44 településének szociális elképzeléseit is tartalmazzza a dokumentum.  

A felsőoktatás helyzetével sokat foglalkoztak a közgyűlésen, és van ok az aggodalomra - vélte a tanácsnok, hozzátéve: az egyik a Tudás-park projekt, amely zárásáról áprilisban hallhattak beszámolót a képviselők. Az akkor kért tanulmányokat azóta se sikerült áttekinteni, pedig az volt részben a célja az anyagoknak, hogy a megye gazdaságélénkülésével kapcsolatban felhasználható információk szülessenek. A tanácsnok a Szent István Egyetem békéscsabai campusának sorsáról azt mondta: több irányúak a tárgyalások a közszolgálati egyetemmel, az Óbudai Egyetemmel, illetve a Szegedi Tudományegyetemmel. Arról is tájékoztatott, hogy 25 millió forintos összeget fordítanának a felsőoktatás megmentésére.  

FEL