Az avató ünnepségen Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, az esemény fővédnöke kiemelte, hogy Dedinszky Gyulától Féja Gézán és Munkácsy Mihályon keresztül Haán Lajosig vannak emléktáblái azoknak a csabai vagy Csabán élő művészeknek, festőknek, íróknak, városvezetőknek, akikre büszkék lehetünk, mostantól közéjük tartozik Soltz Gusztáv is. Az országgyűlési képviselő arra is emlékeztette a jelenlévőket, hogy a magyar olimpiai aranyérmek 21 százalékát a vívás adta. Cél, hogy szablyavívás a helyi értéktárba is bekerüljön, amely egyébként 2020-tól hungarikumnak számít.
Máday Norbert a Magyar Szablyavívó Iskola alapítója és elnöke a katona vívómesterről osztotta meg gondolatait és emlékeztetett, hogy már a honfoglaló magyarok is mesterien bántak a fegyverrel.
Az eseményt a szablyavívó iskola növendékeinek bemutatója színesítette.
Az ünnepség zárásaként Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, Kiss Gyula, Békéscsaba aljegyzője és Máday Norbert elnök, a Magyar Szablyavívó Iskola alapítója, Trényi Péter, a békéscsabai Magyar Szablyavívó Iskola vezetője, illetve növendékei megkoszorúzták az emléktáblát.