Fábián Ferencné mézeskalács konyhája

2020. december 26. 12:37 | Csiffáry Zsuzsanna

Ha karácsony, akkor mézeskalács, és a méz minden formában jelen van Fábián Ferencné mézeskalács-oktató konyhájában. Személyéhez kötődik a Gyulai Mézeskalács Fesztivál és Vásár is, és készséggel osztja meg tudását másokkal. Megjelent legújabb könyve a Mézeskalács titkaim című kötet, amelyben eddigi tapasztalatait, saját receptjeit, fotóit, élményeit osztja meg az olvasóval.

Fábián Ferencné több kézműves szakmában jeleskedik, ilyen például a bőrdíszművesség, virágkötészet és a mézeskalács. Elmondása alapján fontosnak tartja az alkotást, mert jó érzéssel tölti el, mézeskalácsot sem csak ebben az időszakban készít. Legutóbb megjelent a Mézeskalács titkaim című könyve, amelyben több recepttel, leírással és fotóval találkozhatnak az érdeklődők.

– Miből áll a mézeskalács, és minek köszönhető ennek a süteménynek a sikere?

– Az adott alapanyagokon kívül benne van a szeretetem, a kitartásom, kézügyességem. Mindezt jó odaadni másoknak, egyszerűen megnyugszom tőle. A Mézeskalács titkaimban igyekszem megszólítani az olvasókat, hogy legyenek bátrak és fogjanak bele a sütésbe és díszítésbe. Sokkal személyesebb ajándékot lehet így átadni.

 

– Többen úgy gondolják, hogy a mézeskalács egy igazi magyar sütemény. Mit gondol erről?

– Ez sajnos nem igaz. Németországból ered, csak az 1600-as években honosodott meg hazánkban. A nürnbergi mézeskalácsos céh útján jutott el előbb Bécsbe, majd Magyarország területére. Ezt követően alakultak ki nálunk is a céhek, s így a vásáros mézeskalácsosság. A mézeskalács német eredetét azt is bizonyítja, hogy a mesterségben használt szakmai szavak mind-mind német eredetűek. Például a valger - nyújtófa, ájzolás- tészta díszítése, a bilét pedig a szerelmespárt ábrázoló kép a szíven. Ezt a sokoldalú, személyes és kifejező dekorációs süteményt az év bármelyik időszakában szeretem készíteni.  

További programok »

FEL