Ezüstpénz rejtőzött a földben

2017. április 19. 10:23 | Zsíros András

 

A tatárjárás idején rejthették földbe azt a több száz érméből álló kincset, amit néhány hete találtak meg a békés megyei Tótkomlós határában az orosházi múzeum munkatársai. A különböző országokból származó ezüstpénzek kiemelkedő leletanyagnak számítanak, ezek mostantól az orosházi múzeum gyűjteményét gazdagítják.

 

Egy régi térkép és egy múlt századi leírás alapján indult el a kincskeresés Tótkomlós határában, ahol még az első világháború előtt bukkant több száz éves pénzérmékre két gazda szántás közben. Akkor legalább 400 érme kerülhetett hozzájuk, ezek hollétéről egyelőre nem tudnak a múzeum munkatársai. Az egykori lelőhelyen most, 98 évvel később megtalált, összesen 644 darab ezüstpénz azonban így is jelentős leletanyagnak számít. Ráadásul az orosházi Nagy Gyula Területi Múzeumnak ez az első éremkincse – tudtuk meg Rózsa Zoltán régész igazgatótól.

A szakértők szerint hosszú évek gyűjtésének eredménye lehetett az elásott pénz, mivel az érmék közel száz éves időintervallumot ölelnek át.

Bíró Gyöngyvér régész elmondta, az érmék többsége – 620 darab – friesachi denár. A Karintia északi részén található Friesach városáról elnevezett érmék tehát valójában külföldinek számítanak, de a 12-13. században használatban a Magyar Királyság területén is használatban voltak. Ezek mellett 23 darab, Árpád-házi királyoktól származó veretet is találtak a szakemberek, ebből 22 II. Gézához, egy pedig III. Istvánhoz köthető, valamint érdekesség, hogy egy angol penny is lapult a pénzzel teli korsó alján, amely a Robin Hood-legendából ismert I. (Földnélküli) Jánoshoz kapcsolható.

A kutatás eredetileg az egykor megtalált érmék lelőhelyének pontos meghatározására indult. Maguk a szakemberek sem számítottak rá, hogy ekkora kincsre bukkannak.

Kerekes György fémkeresős munkatárs úgy fogalmazott, fantasztikus érzés volt megtalálni az érméket, ami hasonlít ahhoz a romantikus, gyermekként megálmodott kalandhoz, hogy egy térkép alapján, egy kalóz szigeten keres kincset valaki. „Meg kell élni, nem lehet leírni” – tette hozzá.

Ha a kincs megtalálásának érzését nem is élheti át mindenki, a gyűjteményt hamarosan a nagyközönség is megcsodálhatja, hiszen a múzeum május 13-án, a múzeumok világnapja programhoz kapcsolódóan, előadással egybekötve mutatja be a leletanyagot.

További programok »

Kultúra

A Piramis Ajándékát énekelték el karácsonyra az evangélikus iskola pedagógusai

Különös ajándékkal lepte meg tanulóit, a szülőket, a város lakóit és talán egy kicsit önmagukat is a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium (BEG) kollektívája. A pedagógus kar a legendás Piramis együttes Ajándék című dalát énekelte el, amelynek videoklipjét a minap az intézmény Facebook oldalán meg is osztottak.
12:16
FEL