A fűtési szezon kezdete előtt a vegyes tüzelésű fűtőberendezéseket célszerű évente legalább egyszer ellenőriztetni. Már a fűtőanyag kiválasztása is rendkívül fontos, tekintve, hogy fűtőeszközeink élettartamát azok minősége is növeli.
– Ha huzamosabb ideig hulladékkal fűtünk az annyi kormot termel két hét leforgása alatt, mint a megfelelő tűzelő anyag egy egész fűtési szezonban. A lerakódás pedig a kéményben előbb-utóbb meggyullad, kéménytüzet okozva. A statisztikák azt a riasztó képet tárják elénk, hogy a lakástüzek ötöde a kéményből indul el – mondta el megkeresésünkre Várszegi György tűzoltó főhadnagy, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A karbantartás hiánya veszélyes lehet és könnyen lakástűzhöz vezethet. Emellett a szakemberek olyan füstjelző és szénmonoxid-mérő berendezések beszerzését javasolják, melyekkel elkerülhető a baj. Ezek megléte még nem általános a háztartásokban, pedig pontosan előrejelzik a veszélyhelyzeteket.
– Ezen eszközök elterjedésével emelkedik a tűzoltók eseti riasztása is, de inkább oltunk lokálisan, a konyhában kialakult tüzet, mint lángoló épületeket, melynek esetlegesen emberi áldozata is lehet – fogalmazott a szóvivő.
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezetének munkatársai több ezer ingatlan esetében végzik el ingyen a fűtőberendezések, kémények átvizsgálását ezekben a hetekben. Internetes ügyfélszolgálatuk is elérhető, de a 1818-as telefonszámon is várják az ügyfelek megkeresését.