Folyamatosan erősödik az egyházak értékformáló, kultúraközvetítő szerepe – hangzott el azon a két napos konferencián, amit közösen szervezett az Egyházi Közművelődési Egyesület és a Nemzeti Művelődési Intézet. Az évente megtartott szakmai napoknak ezúttal a békéscsabai református gyülekezet adott otthont.
Mintegy ezer diáknak szól a csengő nap mint nap Békéscsabán, az evangélikus iskolában. Bár az intézményt az egyházközség tartja fenn, programjaik szervesen kapcsolódnak a város életébe. Számtalan színházi darabban szerepelnek az itt tanulók, emellett a diákok ének- és verstudásukat is rendszeresen bemutatják a városi versenyeken.
- Ez mind azt a célt szolgálja, hogy a gyerekek megismerkedjenek, megszeressék a kultúrát, foglalkozzanak vele - fogalmazott Köveskúti Péter, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium igazgatója.
Többek között ezt a tevékenységet is megismerhették a kétnapos konferencia résztvevői, ahol a Békés megyei, egyházi hátterű kulturális, oktatási intézmények és más, közösségi kezdeményezések mutatkoztak be. Az évente megtartott rendezvény egyik szervezője a Nemzeti Művelődési Intézet, ami január elsejétől más keretek között látja majd el a feladatát, többek között szorosabb lesz az együttműködésük a népfőiskolákkal.
A keresztény értékrend egy olyan alapérték kell hogy legyen, amelyek mentén – ha úgy tetszik – kéz a kézben kell együtt tennünk a közösségekért, vagy az egyházi közművelődéssel hangzott el a találkozón.
- Remélem, hogy a jövőben még szorosabb kapcsolat lehet, és nem csak egy alkalommal, egy-egy konferencia vagy szakmai nap során találkozunk egymással, hanem olyan programjaink lesznek, amelyek hasznosítják az elmúlt évtizedek, évszázadok tudását – hangsúlyozta Kárpáti Árpád, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatója.
A konferencia másik szervezője, az Egyházi Közművelődési Egyesület 2002-ben alakult. Azokat az intézményeket fogja össze, amelyek egyházi fenntartással működnek, és közösségformáló, nevelő tevékenységet folytatnak. A szocializmus éveiben erre nem volt lehetőségük. Az elmúlt húsz esztendő hozta meg számukra a változást. Ez idő alatt tudtak az egyházak felkészülni arra, hogy olyan emberekkel, tanárokkal, tanulókkal végezzék a munkát, akik a maguk területén szép eredményeket értek el.
- Ez a tapasztalat, tudás a nemzetközi elismertségnek is egy fontos motívuma lehet – tette hozzá Dr. Kádár Zsolt református esperes, az Egyházi Közművelődési Egyesület elnöke.
A szakemberek bíznak abban, hogy eddigi és jövőbeli munkájuk eredményeként az emberek közel kerülhetnek egymáshoz, és többeknek adhatnak át egyetemes értékeket.