Erdős Norbert: A KAP forrásait a gazdákra és a vidéki polgárokra kell költeni

2017. március 12. 12:26 | Mikóczy Erika

Elutasítjuk, hogy akár csak önkéntes alapon is a vidékfejlesztési forrásokból finanszírozzuk a szociális és demográfiai változások, így különösen a migráció és a menekültek befogadása okozta válsághelyzetek kezelését. A Közös Agrárpolitika forrásait ténylegesen a gazdákra és a vidéki polgárokra kell költeni - jelentette ki Erdős Norbert európai parlamenti képviselő Brüsszelben, az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Szakbizottságának ülésén.

A Mezőgazdasági Miniszterek Tanácsát fél évig képviselő máltai agrárminiszter parlamenti meghallgatásán a fideszes politikus sérelmezte, hogy egy friss rendelet-javaslat értelmében az Európai Bizottság a jövőben lehetővé tenné, hogy a tagállamok önkéntes alapon az uniós strukturális alapok - beleértve a vidékfejlesztési alapot - forrásaiból fedezhessék a migrációs válsághelyzet kezelését.

Erdős Norbert a felszólalása során kiemelte, hogy a migrációs válsághoz hasonló kihívások kezelése jogilag az EU szociális politikája alá tartoznak, amely az agrárpolitikától teljesen elkülönülő költségvetéssel és szabályozással bír az EU alapszerződésében. Ezt a legrászorultabb személyek élelmezési támogatási programjának az agrárpolitikából a szociális politikába történő 2013-as átcsoportosítása is bizonyítja. „Ezért javaslom, hogy az Agrárminiszterek Tanácsa is kérje e javaslat visszavonását” - kérte az európai parlamenti képviselő.

Erdős Norbert a magyar zöldség-gyümölcs termelői szervezetek uniós támogatása kapcsán is szót kért. A már említett rendelet-tervezet ugyanis a zöldség-gyümölcs termelői szervezeteknek nyújtható kiegészítő nemzeti költségvetési támogatást jelentősen, a szervezetek éves üzleti forgalmának mindössze 1 százalékára csökkentené és az uniós visszatérítési lehetőséget megszüntetné. A fideszes politikus kiemelte, hogy ez a lépés tizenöt uniós tagállam  termelői szervezeti számára jelentős bevételkiesést eredményezne. Például Magyarország esetében a 2015-ös év adataira támaszkodva 1,22 milliárd forintot vesztettek volna a magyar TÉSZ-ek, ha az üzleti forgalom aktuális 3,68 százaléka helyett a Bizottság által most javasolt 1 százalékot vették volna figyelembe. Erdős Norbert hozzátette, hogy az Európai Unió egyik fő célkitűzése a termelői szerveződés növelése minden uniós tagállamban. A megfelelő nemzeti támogatási lehetőség és az ehhez kapcsolódó uniós visszatérítés nélkül a termelői szerveződés újra gyengülne, pedig például a jelenlegi 18-19 százalékos magyarországi szintet tovább kellene erősíteni.

 

FEL