Gabriel-Cătălin Șopandă kerekasztal-beszélgetést folytatott az egyházak vezetőivel, a kulturális intézmények képviselőivel, valamint a méhkeréki képviselő-testülettel.
A nagykövet minden kulturális intézményt meglátogatott, ahol a román nyelv megőrzésére törekednek, és számos programmal segítik az iskolákat és az óvodákat.
– Nagyon fontos a román nagykövet látogatása, hiszen ő az, aki a román államot képviseli – erről a település polgármestere beszélt. Hozzátette, hogy a nagykövet elismeri azt a vezető szerepet, amit Méhkerék képvisel a román közösségeken belül. Tát Margit elmondta, hogy a román állam két pedagógus munkáját finanszírozza egy anyanyelvet megőrző programban.
– A nemzeti identitás megőrzésnek az egyik bázisa a mindennapi munkánkban az általános iskola, az óvoda és az egyházakkal való együttműködés. Ehhez kapunk segítséget Románia részéről abban, hogy az oktatási intézményeinkben, egy-egy román állam által finanszírozott pedagógus végez napi tevékenységet – tette hozzá Tát Margit.
Kiemelte továbbá, hogy Magyarországon Méhkerék az utolsó bázis a román nemzetiségi közösségben, ahol élő nyelv a román a mindennapi nyelvhasználatban.
– Az anyanyelv gondozása és ápolása, számunkra nagyon fontos feladat. Minden támogatást megadunk az oktatási intézményeknek, a sajtónak, és minden olyan kulturális intézménynek, amely a román anyanyelv ápolását tűzi ki céljául – fogalmazott Gabriel-Cătălin Șopandă.
Az érdekegyeztető találkozón oktatási, vallási kérdéseket is megvitattak a jelenlévők. A nagykövet továbbá ellátogatott a szegedi, gyulai és a kétegyházi román közösségekhez is.