Az interjú helyszíne a csöppnyi műhely, amely telis-tele van csupa unalmas szerszámmal: fűrész, véső, fúró, ráspoly, gyalu… Miközben van egy kakukktojás is a falon, még pedig a hangvilla! Istvánnal az ismeretségünk évtizedes, így természetesen a beszélgetésünk folyamán a kommunikáció tegeződő formáját gyakoroltuk.
– Honnan jött ez a klassz ötlet, hogy saját hegedűt építesz?
– Igazából amikor már gyerekkoromban elkezdtem zenélni, nyomban megfogott a hangszerek és a hangszerépítés világa. Mindig leesett állal, kitágult pupillával figyeltem a hangszerész bácsikat munka közben.
(Hangvilla a reszelőn – Fotók: behir.hu/Such Tamás)
– Kitől tanultad a szakmát?
– A saját, illetve az iskolai hangszereken az apróbb javításokat eleinte én végeztem. Miközben bárhol éltünk, mindig jártam hangszerészekhez. Majd közel húsz éve jó barátságba kerültem az orosházi születésű, ám már évtizedek óta a fővárosban élő Héjja Jánossal, aki nagyon sokat segített. Bő tizenéve működik a hangszerjavító vállalkozásom és idővel kialakult egy masszív kuncsaftköröm. Közben a hangszerjavítás mellett vonószőrözést is vállalok.
– Az is egy külön műfaj. Olyan lehet, mint a kerékpároknál a centrírozás.
– Valóban, nem egyszerű feladat.
– Még mindig a Stradivari az egyik legelőkelőbb márka?
– Tény, hogy nagy misztérium van köré építve. Egyik titka azonban az, hogy a legkiválóbb Észak-Olaszországban kitermelt faanyagokat használják hozzá, amelyeknek nagyon jók az akusztikus tulajdonságai.
– Azt tudom, hogy amelyik elektromosgitár önmagában, azaz erősítő nélkül szépen szól, az kihangosítva is jó hangszer.
– Valóban, a faanyag minőségén nagyon sok minden múlik. Magam is, mint zenész, rettentő kíváncsi vagyok, hogy miképp fog megszólalni. Másrészt a fával való foglalatosság ilyen művészi szinten mindig is inspirált.
– Ilyenkor látszik, hogy miért kerül több százezer forintba egy hangszer. Gyártják már gépsoron is?
– Lehet, hogy létezik már gépesített technológia, de ahogy egy idősebb hegedűkészítő mondta, „Géppel hangszert készíteni bűn!”. Rengeteg idő, energia, odafigyelés szükséges hozzá, hogy valami szép megszülethessen.
– Ráadásul gyakorolnod kell, tanítasz, igazgató-helyettes vagy, apuka stb. Szerinted a nyáron már Mariann játszani fog rajta?
– Remélem, azért hamarabb.
– Azt követően beindul a Szomor Manufaktúra.
– Az az álmom, hogy több hangszer készüljön. Nyilván az ötödik már jobb lesz.
(A két gyalu)