Lipták József alezredes, a 101-es Területvédelmi Zászlóalj parancsnoka elöljáróban elmondta, a Sárgarigók Vonulása fantázianevű járőrverseny három etapból áll. Az első napon, pénteken a katonák egy kultúrprogramon vesznek részt Gyulán; szombaton lesz a versenynap, amely a békéscsabai repülőtéren, valamint a pósteleki erdőségben zajlik; végül a zárónapon a csabai főtéren lesz az eredményhirdetés.
Hozzáfűzte, 75 fő tartalékos katona jön az ország összes megyéjéből, továbbá Lengyelországból is érkeznek „idegen” katonák. További negyven főnek pedig a kiszolgálásban lesz komoly feladata.
– Megnő a katonai aktivitás ebben a régióban. Semmilyen éles fegyver nem lesz a „harcosoknál”, semmilyen hanghatásra nem kell számítani; azonfelül a pósteleki erdőségben a tereptan feladat során előfordulhat, hogy a polgárok a bozótosban találkoznak egyenruhát viselő személyekkel – húzta alá.
A sajtótájékoztató részt vett Braun Tibor őrnagy, a Magyar Honvédség Katonaigazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 14. Hadkiegészítő és Toborzó Irodájának irodavezetője is, aki a közelgő Honvédelmi Haditorna Versenyről beszélt, amelyet szeptember 24-én rendeznek meg.
– Békés megyében nagy hagyománya van a haditorna versenynek. Ez már a huszadik, tehát már bőven nagykorú – jegyzete meg.
A népszerű programon általában 35-40 csapat méretteti meg magát, általános és középiskolások egyaránt. A diákok számos díjat kapnak, valamint a középiskolások 1. helyezettje bejut az országos döntőbe.
– A verseny célja, hogy a fiatalok közelebb kerüljenek a honvédelem ügyéhez, a sporttevékenységek során megszeressék a mozgásformákat, illetve kipróbálják magukat a csoportos feladatok végrehajtásában – fűzte hozzá.
***
Sárgarigók becenéven hajdan a császári és királyi 101. gyalogezred katonáit emlegették a parolijuk kénsárga színe miatt (paroli: katonai jelzés az egyenruha hajtókáján). Állítólag az elnevezést az érintettek nem sérelmezték, hiszen a sárgarigó rejtőzködő, ügyes-furfangos madár.