– Egy párt annyi plakátot tesz ki, amennyit akar, illetve a mennyiségnek egyedül csak a pénztárcája szabhat határt – mondja Bacsa Vendel, Békéscsaba jegyzője, a helyi választási iroda vezetője. – Az már most látszik, hogy egy új jelölő szervezet – amely még Békéscsabán nem indult önkormányzati választáson – nagyon belelendült, ők ebben látják a kampánytevékenység egyik fő vonalát.
Hozzáfűzi, plakátokat leginkább a villanyoszlopokon láthatunk, de ki lehet helyzeni az önkormányzat tábláira, épületekre stb. A választási eljárási szabály szerint választási plakátot úgy kell elhelyezni, hogy az ne takarja a másikat, mert akkor az már kampánysértésnek minősül.
***
Azt követően egy békéscsabai grafikussal elemezzük a látottakat. Kérdésemre, hogy melyik eszköz a hatásosabb, a sok kicsi Bodoczi Istvános (Patrióta Békéscsaba Egyesület) vagy a kevés nagy Nagy Sándoros (Fidesz), azt válaszolja, mindkettő, gusztusosan elkészített, az adott közösségre jellemző színekben domináló, modern képi világú plakát.
A mennyiséggel kapcsolatban elmondja, politikai kampányok egyik lényegi eleme, hogy folyamatosan kell fokozni a jelenlétet. Azért, hogy a szavazónak az az érzése legyen, hogy az aspiráns mindenhol ott van.
– Közben mindenkit fokozatosan elönt a harci hév, és hamarosan a Fidesz, az ellenzék és a Tisza Párt országos plakátjai is megjelennek. És ebben a zajban kell érvényesülnie a liláknak (Hajrá Békéscsaba!), akik ún. old school formákat használnak, amelyen egyértelműen beazonosítható a lila szív. Épp ezért a méretre mennek rá, például a Barneválon vagy a volt OTP-s reklámú toronyházon is egy-egy óriás lila szív van kitéve, amely egy nagyon direkt, de hatásos üzenet.
***
Továbbá egy ex-képviselő elmeséli, 30 éve előfordult, hogy kisgazda logós pólóban ragasztottak le plakátokat, amikor épp arra jártak a valódi kisgazdák, és a csabai szökőkút körül kergették az álgazdákat.
Régi szokás volt az is, hogy sokan már az első nap a választási bizottsághoz fordultak, mert elloptak tőlük 20 plakátot. Ha később véletlenül valaki falragaszára rákerült valamelyik „elcsent” plakát, akkor azt mondták, nem ők voltak, hiszen ellopták tőlük.